Czy mogę mieć szansę na donoszenie ciąży?

Witam, Jestem już po jednym poronieniu, które miało miejsce w październiku 2019. Teraz znowu udało nam się zająć w ciążę przy pierwszym cyklu, jednak strasznie się boję. Co chwilę szukam u siebie jakichś objawów. Co minutę sprawdzam bolesność piersi, niedługo zwariuje.. Czy objawy ciąży, tj. Bolesność piersi i nudności powinny utrzymywać się zawsze z tym samym nasileniem? Dodam, że zgaga i refluks mnie nie opuszczają, ale piersi są bolesne jakby mniej, a później jakby trochę bardziej na wieczór. Jak to jest z tymi objawami, wizyta dopiero za 1,5 tygodnia i tak bardzo się boję co zobaczę.. Pozdrawiam!

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam, na objawy ciążowe składa się wiele czynników, w tym działanie hormonów. Często odczucia te są bardzo subiektywne, więc nie sposób określić, z jakim nasileniem i jak długo kobieta będzie doświadczać typowych objawów ciążowych. Pierwsze symptomy niektóre kobiety mogą odczuć już po 10 dniach od zapłodnienia, zazwyczaj jednak przyszła mama dużo później zdaje sobie sprawę ze swojego odmiennego stanu. Mdłości, wymioty – najbardziej osławione dolegliwości ciążowe, zazwyczaj pojawiają się między 6.-8. tygodniem ciąży i ustępują, gdy poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej nieznacznie obniża się około II trymestru (między 14. a 18. tygodniem ciąży). Nasilenie mdłości, nawet z wymiotami włącznie, zazwyczaj następuje koło 9. tygodnia ciąży. Są to jednak granice umowne – trzeba pamiętać, że niektóre kobiety w ogóle nie skarżą się na nudności ciążowe, inne zaś walczą z tą dolegliwością przez całą ciążę. Do mitów należy także przekonanie o tym, że wymioty pojawiają się o poranku – może tak być, ale równie często dolegliwości te pojawiają się w ciągu całego dnia oraz w związku z ekspozycją na drażniące zapachy. O ciążowych nudnościach przeczyta Pani tu: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy. Jeśli chodzi o ból, nadwrażliwość i obrzmienie piersi, to również jest to zupełnie naturalne, a zarazem nie tak samo dokuczliwe dla każdej kobiety. W czasie ciąży piersi przygotowują się na nową rolę i już w I trymestrze przechodzą metamorfozę. Częściowo jest to związane z niedoborem oksytocyny – bardzo istotnym hormonem wydzielającym się m.in. podczas stosunku, ale też w trakcie porodu i karmienia piersią. Charakter bólu piersi będzie się zmieniał w okresie ciąży – w II, a przede wszystkim w III trymestrze będzie związany zwłaszcza z powiększaniem się piersi. Więcej w tym materiale: https://parenting.pl/bol-piersi-w-ciazy. Na przestrzeni trwania ciąży niektóre objawy mogą ustąpić, inne nasilić się, a jeszcze inne – niebawem się pojawią. Więcej o ciążowych symptomach przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy. Choć istnieją badania mówiące o tym, że statystycznie jest większy odsetek kobiet skarżących się na ciążowe mdłości, które donosiły ciążę niż takich, u których doszło do bezpiecznego rozwiązania mimo braku tej dolegliwości, to jednak nadal nie do końca wiadomo skąd się biorą te nudności i czemu służą. Nie są jedynym wyznacznikiem zdrowej ciąży, to znaczy, jeśli mdłości ustępują albo tkliwość piersi jest mniejsza, to nie świadczy to o tym, że coś złego dzieje się z ciążą. Być może uspokoi Panią odpowiedź naszego eksperta na pytanie internautki, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-piersi-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.