Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży?

Witam, Jestem aktualnie w drugiej ciąży (8tydzień) i mam spore mdłości. Najgorzej, że przez większość czasu siedzę sama z dzieckiem (8miesięcy) i nie daję już rady. Jakie leki mogę przyjmować albo może coś z jedzenia pomaga na mdłości? Dodam , źe w pierwszej ciąży nie miałam wgl mdłości. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety mdłości są typowe zwłaszcza dla I trymestru ciąży i nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na radzenie sobie z nimi. Pojawiają się wraz ze wzrostem hormonu podtrzymującego ciążę – beta hCG i progesteronu. Dlatego też w II trymestrze mdłości zazwyczaj ustępują lub są łatwiejsze do zniesienia.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Co do radzenia sobie z tą przypadłością, to istnieje szereg sposobów. Przede wszystkim lekarze powtarzają, że konieczne jest regularne spożywanie nawet niewielkich posiłków – najlepiej pierwszy z nich spożyć tuż po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka (to mogą być suchary, słone krakersy czy biszkopty).

Na temat konieczności regularnego jedzenia w przypadku mdłości może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-poranne-mdlosci-w-ciazy.

W rzadkich przypadkach lekarze przepisują leki, ale tyczy się to ciężarnych, u których mdłości prowadzą do intensywnych wymiotów, powodujących utratę wagi czy zaburzenia elektrolitowe.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.