Dlaczego ssie mnie w żołądku w ciąży?

Witam jestem prawie w 6 tyg ciąży i od poniedziałku zaczęło mnie tak ssac w żołądku i jest mi nie dobrze najgorzej jest rano w południe trochę lepiej i po południu też mnie ssie tak czy to normalne że jest to cały dzień. I czy tak w ciąży jest?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uczucie ssania w żołądku jest naturalne wtedy, gdy czujemy głód, ale pojawia się także w przebiegu niektórych chorób układu pokarmowego – np. wrzodów żołądka czy dwunastnicy. W ciąży przyczyną uczucia ssania może być albo zwiększające się zapotrzebowanie kaloryczne, albo też rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne, w tym żołądek, powodując jego dolegliwości.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-ciazowe-przyczyny-i-lagodzenie-objawow.

Niemniej nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw – już nawet na początku ciąży dolegliwości w postaci mdłości, ssania w żołądku i zwiększonej potrzeby jedzenia są zupełnie naturalne. Odpowiedzialne za nie są przede wszystkim hormony, w tym grelina, która jest wywołuje uczucie głodu.

Proszę pamiętać, że mdłości ciążowe są najbardziej dokuczliwe w I trymestrze i niektórym kobietom mocno dają się we znaki, lecz systematyczne spożywanie niewielkich porcji jedzenia zazwyczaj jest pomocne w zapanowaniu nad nimi.

Więcej o tym, jak radzić sobie z mdłościami ciążowymi pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.