Czy ten preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Jestem w 8 tc. Od 2 tygodni dokuczają mi dolegliwości m.in. nudności i wymioty. Na ostatniej wizycie poprosiłam lekarza prowadzącego ciążę o jakiś preparat, który by mi pomógł. Doktor przepisal ondasetran bluefish. Po przeczytaniu informacji na temat tego leku, okazało się że jest niewskazany w ciąży, szczególnie w 1 trymestrze, gdyż może powodować wady u dziecka. Proszę o informacje czy preparat jest bezpieczny, czy doktor nie powinien przepisywać mi tego leku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w okresie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, zaleca się powstrzymanie od stosowania leków, dopóki nie jest to bezwzględnie konieczne. Zazwyczaj mdłości i wymioty, fizjologiczne dla okresu ciąży, nie wymagają stosowania żadnych farmaceutyków – zaleca się, by pacjentka wspomagała się naturalnymi metodami walki z mdłościami, a także pamiętała o diecie ograniczającej przykre dolegliwości.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci.

W niektórych sytuacjach jednak, gdy zachodzi ryzyko, że wymioty mogą zaszkodzić w rozwoju ciąży lub prowadzą do znacznej utraty wagi czy unikania jedzenia, lekarz może przepisać lek przeciwwymiotny.

Lek, który został Pani przepisany nie powinien być jednak stosowany w okresie ciąży, bo może wpływać szkodliwie na płód. Proszę ponownie skonsultować się z lekarzem, by, jeśli jest to konieczne, przepisał Pani bezpieczny dla ciąży lek przeciwwymiotny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.