Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ten preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Jestem w 8 tc. Od 2 tygodni dokuczają mi dolegliwości m.in. nudności i wymioty. Na ostatniej wizycie poprosiłam lekarza prowadzącego ciążę o jakiś preparat, który by mi pomógł. Doktor przepisal ondasetran bluefish. Po przeczytaniu informacji na temat tego leku, okazało się że jest niewskazany w ciąży, szczególnie w 1 trymestrze, gdyż może powodować wady u dziecka. Proszę o informacje czy preparat jest bezpieczny, czy doktor nie powinien przepisywać mi tego leku.
KOBIETA, 30 LAT 2 miesiące temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w okresie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, zaleca się powstrzymanie od stosowania leków, dopóki nie jest to bezwzględnie konieczne. Zazwyczaj mdłości i wymioty, fizjologiczne dla okresu ciąży, nie wymagają stosowania żadnych farmaceutyków – zaleca się, by pacjentka wspomagała się naturalnymi metodami walki z mdłościami, a także pamiętała o diecie ograniczającej przykre dolegliwości.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci.

W niektórych sytuacjach jednak, gdy zachodzi ryzyko, że wymioty mogą zaszkodzić w rozwoju ciąży lub prowadzą do znacznej utraty wagi czy unikania jedzenia, lekarz może przepisać lek przeciwwymiotny.

Lek, który został Pani przepisany nie powinien być jednak stosowany w okresie ciąży, bo może wpływać szkodliwie na płód. Proszę ponownie skonsultować się z lekarzem, by, jeśli jest to konieczne, przepisał Pani bezpieczny dla ciąży lek przeciwwymiotny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy