Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to jest bezpieczne dla dziecka?

Witam, jestem w 10 tygodniu ciazy, w zeszłym tygodniu został podany do kanalu,oproczinnych leków, miejscowo metronidazol. Czy jest to bezpieczne dla dziecka? Boję się teraz czytając o działaniu mutagennym tego leku
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Czego należy unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć metronidazol w badaniach nie wykazał działania teratogennego, to nie zaleca się stosowania go – zwłaszcza w I trymestrze ciąży, a w II i III tylko wówczas, gdy nie ma alternatywnej metody leczenia zakażeń. Warto wiedzieć, że w badaniach na zwierzętach zostało dowiedzione szkodliwe działanie leku, choć badania na ludziach tego nie potwierdziły.

Niestety nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie wspomina Pani z jakiego powodu lekarz zaordynował leczenie metronidazolem – a jest to bardzo istotne. Proszę pamiętać, że decyzję o leczeniu danym lekiem lekarz podejmuje, biorąc pod uwagę hipotetyczną szkodliwość i realne korzyści wynikające z leczenia danym preparatem.

Więcej informacji na temat leku może Pani odnaleźć pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/metronidazol.

Proszę pamiętać, że stosowanie leku w formie doustnej powinno być ostatecznością, tymczasem lek stosowany miejscowo nie powinien odznaczać się szkodliwością.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy