Czy to jest bezpieczne dla dziecka?

Witam, jestem w 10 tygodniu ciazy, w zeszłym tygodniu został podany do kanalu,oproczinnych leków, miejscowo metronidazol. Czy jest to bezpieczne dla dziecka? Boję się teraz czytając o działaniu mutagennym tego leku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć metronidazol w badaniach nie wykazał działania teratogennego, to nie zaleca się stosowania go – zwłaszcza w I trymestrze ciąży, a w II i III tylko wówczas, gdy nie ma alternatywnej metody leczenia zakażeń. Warto wiedzieć, że w badaniach na zwierzętach zostało dowiedzione szkodliwe działanie leku, choć badania na ludziach tego nie potwierdziły.

Niestety nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie wspomina Pani z jakiego powodu lekarz zaordynował leczenie metronidazolem – a jest to bardzo istotne. Proszę pamiętać, że decyzję o leczeniu danym lekiem lekarz podejmuje, biorąc pod uwagę hipotetyczną szkodliwość i realne korzyści wynikające z leczenia danym preparatem.

Więcej informacji na temat leku może Pani odnaleźć pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/metronidazol.

Proszę pamiętać, że stosowanie leku w formie doustnej powinno być ostatecznością, tymczasem lek stosowany miejscowo nie powinien odznaczać się szkodliwością.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.