Czy nieprawidłowe przyjęcie leku źle wpływa na dziecko?

Dzień dobry, jestem w 10 tygodniu ciąży. W moczu występują bakterie. Lekarz przepisał mi lek Fluomizim, który powinien być zaaplikowany dopochwowo, ja przez pomyłkę wzięłam tabletki doustnie. Chciałam się dowiedzieć jakie może to nieść za sobą konsekwencje, czy może to mieć negatywny wpływ na dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma powodu do obaw – połknięcie leku dopochwowego nie zaszkodzi ani dziecku, ani Pani. Niewykluczone, że niewielka ilość leku wchłonie się do przewodu pokarmowego, ale pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Może to jednak wpłynąć negatywnie na kurację, dlatego proszę poinformować o tym incydencie ginekologa prowadzącego ciążę. W przypadku nieustąpienia dolegliwości, niewykluczone, że leczenie trzeba będzie przedłużyć lub wznowić.

Być może także ten artykuł okaże się dla Pani pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.