Co robić po nieprawidłowym przyjęciu leku?

Dzień dobry. Cierpię na ciągle nawracające infekcje intymne po przebytej antybiotykoterapii. Poprosiłam w aptece o probiotyk dopochwowy , zatem nie czytając zaaplikowałam go dopochwowo , a okazało się , że jest to kapsułka doustna. Czy mam w związku z tym udać się ponownie do lekarza ginekologa i czy mam się cczym martwić ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nawracające infekcje intymne, o których Pani pisze, są bardzo częstą konsekwencją przebytej antybiotykoterapii. Antybiotyki niestety nie tylko niszczą niepożądane bakterie i grzyby patogenne w naszym organizmie, ale również te „dobre”, które wspierają nasz organizm na co dzień i są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Niestety w swoim zapytaniu nie podała Pani, jaki probiotyk Pani przyjęła, jaki był jego skład, status preparatu (lek, wyrób medyczny) oraz obecność pożywki prebiotycznej. W zaistniałej sytuacji warto przede wszystkim udać się na wizytę do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiedni rodzaj leczenia nawracających infekcji intymnych w oparciu o wywiad zdrowotny. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość snu, dużo wypoczywać, najlepiej aktywnie (lepiej dotleniony organizm szybciej dochodzi do siebie) oraz wdrożyć odpowiednią dietę, która pozwoli na szybszą regenerację organizmu po przebytym leczeniu, uzupełni niedobory witamin i minerałów oraz pozwoli odbudować florę bakteryjną. Więcej informacji znajdzie Pani w artykułach pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/nawracajace-infekcje-intymne-jak-pozbyc-sie-ich-raz-na-zawsze

https://zdrowie.parenting.pl/wzmocnij-organizm-po-antybiotykoterapii

https://portal.abczdrowie.pl/jak-antybiotyki-wplywaja-na-odpornosc-organizmu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.