Czy to może być objaw jakiejś infekcji intymnej?

Witam, mam pytanie. Co może oznaczać biały lub biało żółtawy "nalot" między wargami sromowymi mniejszymi i większymi, w górnej części (na poziomie łechtaczki). Ma nieprzyjemny zapach, poza tym raz na jakiś czas występuje swędzenie okolic intymnych i wg mnie zapach pochwy czasem również jest nieco dziwny, ale poza tym nic więcej, nie odczuwam żadnego bólu. Jestem dziewicą. "nalot" nie zszedł podczas mycia. Czy to może być objaw jakiejś infekcji intymnej lub czegoś innego? Proszę o pomoc i pozdrawiam.
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może mieć różne podłoże. Najlepiej byłoby skonsultować go z ginekologiem. Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu i badań ginekologicznych lekarz będzie mógł ustalić, co powoduje ten problem.

Wydzielina z pochwy o takim zabarwieniu może sygnalizować różne choroby. Bardzo często towarzyszy ona infekcjom intymnym. Czasami takie objawy występują przy rozwijającej się grzybicy pochwy. Poza upławami, pacjentka może odczuwać swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Może pojawić się również ból i zaczerwienienie tych miejsc, jak również dyskomfort podczas oddawania moczu. Zazwyczaj leczenie tego typu infekcji odbywa się za pomocą globulek dopochwowych. W niektórych przypadkach może być konieczne włączenie również antybiotyków.

Aby uchronić się przed tą chorobą w przyszłości niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim powinna opierać się na stosowaniu właściwej higieny intymnej. Należy unikać noszenia bielizny z nieoddychających, szorstkich materiałów. Poza tym warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Ważne, aby unikać cukrów oraz produktów wysokoprzetworzonych. Więcej o tym schorzeniu piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

Taka wydzielina może świadczyć też o innych schorzeniach np. chorobach wenerycznych np. zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. W tej sytuacji warto byłoby dodatkowo skonsultować się z wenerologiem.

Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na podobne pytania zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gesta-i-zolta-wydzielina-z-pochwy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolta-wydzielina-z-pochwy-co-oznacza-i-jak-leczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.