Czy ten lek jest bezpieczny w czasie ciąży?

Mieszkam a Anglii i jestem w 11 tygodniu ciazy.... zaczelam plamic pare dni temu i oczywiscoe tutejsi lekarze nic z tym nie robia.... Prywatny lekarz przepisal mi utrogestan. Cy on jest bezpieczny dla ciazy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę się nie obawiać – preparat, który został Pani przepisany to lek zawierający progestagen, hormon sterydowy będący odpowiednikiem naturalnie występującego w organizmie progesteronu. W Polsce również dostałaby Pani ten lek tylko pod inną nazwą (w postaci tabletek doustnych lub dopochwowo), co oczywiste, jako profilaktykę poronień i przedwczesnych porodów.

Progestagen przepisywany jest standardowo, gdy podczas przebiegu ciąży pojawiają się m.in. plamienia, krwawienia lub skurcze. Może Pani przeczytać o hormonie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Na tym etapie trudno powiedzieć, czy jest Pani zagrożona poronieniem – niekiedy niedobór progesteronu stwarza takie zagrożenie, często jednak plamienia są na wczesnym etapie ciąży podyktowane fizjologią i nie stanowią żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

O progesteronie i jego roli może Pani przeczytać w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.