Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ten lek jest bezpieczny w czasie ciąży?

Mieszkam a Anglii i jestem w 11 tygodniu ciazy.... zaczelam plamic pare dni temu i oczywiscoe tutejsi lekarze nic z tym nie robia.... Prywatny lekarz przepisal mi utrogestan. Cy on jest bezpieczny dla ciazy ?
KOBIETA, 33 LAT 5 miesięcy temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę się nie obawiać – preparat, który został Pani przepisany to lek zawierający progestagen, hormon sterydowy będący odpowiednikiem naturalnie występującego w organizmie progesteronu. W Polsce również dostałaby Pani ten lek tylko pod inną nazwą (w postaci tabletek doustnych lub dopochwowo), co oczywiste, jako profilaktykę poronień i przedwczesnych porodów.

Progestagen przepisywany jest standardowo, gdy podczas przebiegu ciąży pojawiają się m.in. plamienia, krwawienia lub skurcze. Może Pani przeczytać o hormonie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Na tym etapie trudno powiedzieć, czy jest Pani zagrożona poronieniem – niekiedy niedobór progesteronu stwarza takie zagrożenie, często jednak plamienia są na wczesnym etapie ciąży podyktowane fizjologią i nie stanowią żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

O progesteronie i jego roli może Pani przeczytać w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy