Co oznacza to brunatne plamienie w ciąży?

Witam, Jestem w 11 tygodniu ciąży. Na początku ciąży (5-6 tydzień) miałam brunatne plamienia. Przyjmowałam duphaston a następnie luteine dopochwowa która przyjmuję do tej pory. Aktualnie od dłuższego czasu nie mam już żadnych plamien. Czy mogę już współżyc z mężem? Czy jednak bezpieczniej dla dziecka bedzie się nadal powstrzymywac od seksu? Kobieta, 31 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli plamienia wynikały z niedoboru progesteronu, a suplementacja syntetycznego hormonu spowodowała ustąpienie objawów, to prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócić do współżycia. Jeżeli natomiast plamienia miały inną przyczynę – np. krwiak bądź nadżerki itd., to współżycie jest zabronione.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Niezależnie jednak od przyczyny brązowych plamień, współżycie może Pani rozpocząć na nowo dopiero po uzgodnieniu tego z ginekologiem prowadzącym ciążę, jeżeli to on zalecił Pani powstrzymanie się od współżycia.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/seks-w-czasie-ciazy-czy-i-kiedy-mozna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.