Jaka jest przyczyna tego plamienia w ciąży?

Dzień dobry. Piszę o opinię. 3 dni temu zgłosiłam się na Sor z powodu plamienia. Obecnie jestem w 11tc. Wcześniej przez 12 dni brałam globulki Macmiror 500 że względu na upławy. W sobotę wieczorem zakończylam kurację, natomiast w poniedziałek rano zaczelam plamić. Informacje z karty informacyjnej są następujące: treść pochwową brunatno-krwista, skąpa. Tarcza gładka, ujscie zewnętrzne szparowate. B/W Trzon macicy przodozgiety, ruchomy, niebolesny. Przydatki obustronnie ruchome, prawidłowej wielkości niebolesne. USG TV:Trzon macicy podozgiety, o wymiarach AP 7,3cm,dł 8,4cm.Myometrium jednorodne. W jamie macicy pojedynczy pęcherzyk ciążowy GS 5x2.3cm z echem zarodka o CRL=5cm co odpowiada 11w5d. FHR 173/min, miarowe. Kosmowka bez cech oddzielania. Przydatki obustronnie prawidłowe. Bez płynu w zat. Douglasa. Dostałam zalecenia oszczędzający tryb życia, kontrola za 7 dni u lekarza prowadzącego oraz Rp. Duphaston 3x1 tabl doustnie. Czy jest duże ryzyko że ciąża jest zagrożona? Lekarz który mnie badal, powiedział tylko że nie wie od czego to krwawienie. Czy może byc to związane z braniem globulek, a raczej zaprzestaniem ich brania? Czy jest dużo ryzyko poronienia w takim wypadku? W tym momencie od dnia pobytu na sorze, mam tylko lekkie poranne plamienia koloru brunatnego,czy jest to normalne jeżeli biorę Duphaston, czy już takie plamienia nie powinny mieć miejsca? Proszę o odpowiedź. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brunatne plamienia są częste na początkowym etapie ciąży – mogą dotyczyć nawet 30% ciężarnych, ale niestety bardzo często nie udaje się ustalić ich źródła. Wynik badania USG również nie wskazuje źródła plamienia u Pani.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Stosowanie czy zaprzestanie stosowania leku Macmiror nie wpłynęło na pojawienie się plamień, ponieważ jest to lek stosowany w leczeniu infekcji intymnych różnego pochodzenia – grzybiczego, bakteryjnego czy spowodowanego rzęsistkiem pochwowym.

Z kolei przepisany Pani Duphaston ma na celu wyeliminowanie ryzyka poronienia, jeżeli źródłem plamienia jest niedobór progesteronu, co również bardzo często bywa przyczyną plamień w I trymestrze ciąży. W takim wypadku suplementacja syntetycznego progesteronu minimalizuje ryzyko poronienia.

Trudno ocenić, czy grozi Pani poronienie – nic na to nie wskazuje, natomiast oczywiście należy zachować czujność i bacznie obserwować organizm – na pewno alarmujące będą nasilające się krwawienia w kolorze żywej czerwieni czy skurczowe bóle podbrzusza. Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.