Dlaczego mam te plamienia we wczesnej ciąży?

Witam, Jestem w 9tc, praktycznie od poczatku plamie i jestem na duphastonie 3x1. Okazalo sie, ze mam krwiaka 6mm, ktory zaczal sie opróżniac na ze qtrz, na kolejnej wizytcie okazalo sie, ze krwiaka juz nie ma, a plamienia nadal sie utrzymuja. Nie sa zbyt intensyne, ale mimo wszystko wystepuja. Czy to normalne po krwiaku ? Czy powinnam sie martwic ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienia powinny ustąpić po opróżnieniu krwiaka, natomiast jeżeli plamienia nie są szczególnie intensywne, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Krwiak nie musi mieć z nimi związku.

Ciężko jest ustalić źródło plamień, ale faktem jest, że to dolegliwość charakterystyczna dla I trymestru ciąży – boryka się z nią wiele kobiet. Czasami plamienia świadczą o niedoborze progesteronu – wówczas by zażegnać zagrożenie, konieczna jest suplementacja hormonu. W Pani przypadku tak właśnie jest – skoro zażywa Pani Duphaston. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Dopóki plamienie jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe, to proszę zachować spokój. Alarmujące byłoby pojawienie się większej ilości krwi i/lub bólu skurczowego podbrzusza, przypominającego nadchodzącą menstruację. W takim wypadku konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z ginekologiem.

Więcej informacji na temat plamienia w ciąży odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.