Dlaczego mam te plamienia we wczesnej ciąży?
Witam, Jestem w 9tc, praktycznie od poczatku plamie i jestem na duphastonie 3x1. Okazalo sie, ze mam krwiaka 6mm, ktory zaczal sie opróżniac na ze qtrz, na kolejnej wizytcie okazalo sie, ze krwiaka juz nie ma, a plamienia nadal sie utrzymuja. Nie sa zbyt intensyne, ale mimo wszystko wystepuja. Czy to normalne po krwiaku ? Czy powinnam sie martwic ?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
krwawienia powinny ustąpić po opróżnieniu krwiaka, natomiast jeżeli plamienia nie są szczególnie intensywne, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Krwiak nie musi mieć z nimi związku.
Ciężko jest ustalić źródło plamień, ale faktem jest, że to dolegliwość charakterystyczna dla I trymestru ciąży – boryka się z nią wiele kobiet. Czasami plamienia świadczą o niedoborze progesteronu – wówczas by zażegnać zagrożenie, konieczna jest suplementacja hormonu. W Pani przypadku tak właśnie jest – skoro zażywa Pani Duphaston. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-plamienie-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.
Dopóki plamienie jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe, to proszę zachować spokój. Alarmujące byłoby pojawienie się większej ilości krwi i/lub bólu skurczowego podbrzusza, przypominającego nadchodzącą menstruację. W takim wypadku konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z ginekologiem.
Więcej informacji na temat plamienia w ciąży odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.