Co oznacza to brązowe plamienie w ciąży?

Witam, jestem w 10 tygodniu ciąży. Na początku tygodnia zaczęłam plamić. Pojechałam do szpitala. Okazało się, że z ciąża wszystko ok. Dostałam dodatkowo leki z progesteronem. Mimo wszystko nadal plamienie podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dodatkowo doszedł ból pleców. Nadmienię, że plami są malutki i mają brązowy kolor. Czy powinnam zgłosić się w trybie pilnym do specjalisty? Najbliższą wizytę mam 21.06

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienie w ciąży pojawia się u około 30% ciężarnych. Niekiedy plamienie nie oznacza zagrożenia, ale czasami może być niebezpieczne i zagrażać życiu nienarodzonego dziecka. Będąc w ciąży, należy konsultować każde plamienie ze swoim lekarzem prowadzącym, dlatego wskazane byłoby, żeby każdy niepokojący objaw, a takim są powtarzające się plamienia zgłaszała Pani lekarzowi. Pierwszy trymestr ciąży to szczególnie ważny dla matki i dziecka czas, byłoby dobrze, gdyby Pani dużo odpoczywała, zawiesiła obowiązki zawodowe. Wskazane byłoby leżenie, dobrze zbilansowana dieta oraz unikanie stresu.

Więcej informacji znajdzie Pani w poniższych atykułach.

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia

https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia

Zachęcamy takze do lektury wpisu informującego o tym jak zdrowo i bezpiecznie przeżywać kolejne tygodnie ciąży:

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.