Czy to krwawienie może oznaczać poronienie?
Witam. Tydzień temu byłam u lekarza i na USG było widać już pęcherzyk. Niestety od 4 dni mam spore krwawienie. Czy to może być poronienie czy moze jednak coś innego? O dziecko staramy się już od 2 lat

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
o ile skąpe plamienia, najczęściej w kolorze brązowym, są częstą przypadłością ciężarnych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, o tyle krwawienie do normy już nie należy.
Jak słusznie Pani przypuszcza, krwawienie w I trymestrze ciąży, może oznaczać poronienie, a jeżeli od kilku dni nie ustępuje i jest obfite, to raczej trudno doszukiwać się innej przyczyny krwawienia.
Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia.
Wśród niegroźnych przyczyn plamień można wyróżnić zaburzenia hormonalne, typowe dla okresu ciąży, niedobór progesteronu, czy tzw. plamienie implantacyjne. Zazwyczaj jednak te niegroźne plamienia są, tak jak wspominałam, skąpe – wówczas nie powinny budzić skojarzeń z poronieniem.
W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem – każde plamienie, a już zwłaszcza krwawienie w ciąży tego wymaga. Badanie USG z pewnością rozwieje Pani wątpliwości.
Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-kobiet-i-mezczyzn.