Czy mogę być e ciąży czy to raczej kwestia stresu?

Witam, mam 19 lat, ostatni raz z chłopakiem współżyłam 2,5 miesiąca temu bez zabezpieczenia. Miesiąc oraz dwa miesiące po stosunku miałam miesiączkę a teraz w trzecim miesiącu spóźnia mi się już tydzień to mogę być w ciąży? Czy może być to spowodowane stresem lub jakąś chorobą?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno to określić, to zależy. W przypadku stosunków seksualnych bez zabezpieczenia zawsze należy brać pod uwagę ryzyko ciąży, choć nie wspomina Pani, czy był to stosunek z wytryskiem nasienia oraz czy miała Pani dni płodne. Ważne jest również, jak wyglądała domniemana miesiączka, która wystąpiła dwukrotnie. Jest bowiem możliwe lekkie plamienie, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży, choć nie ma mowy o menstruacji – ta, wbrew obiegowym opiniom, w ciąży nie pojawia się. Możliwe przyczyny plamienia wówczas to: krwawienie implantacyjne (ok. 7 dni po zapłodnieniu) lub pojawiające się przez pierwsze 2-3 miesiące złuszczanie śluzówki macicy (ponieważ jajo płodowe z uwagi na swój niewielki rozmiar nie wypełnia całej macicy). Więcej o plamieniach w ciąży przypominających menstruację w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia. Jeśli ma Pani podejrzenia, proszę wykonać test ciążowy, rozwieje Pani wątpliwości. Proszę również zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta, tłumaczy czym spowodowane są krwawienia lub plamienia na wczesnym etapie ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/okres-w-czasie-ciazy. Ale brak miesiączki to nie tylko ciąża – faktycznie stres, przebyte infekcje, przeziębienia, niektóre leki oraz wiele innych przyczyn może powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.