Czy mogę uznać to za okres czy krwawienie implantacyjne?

Witam, mam bardzo ważne pytanie. Wystąpił u mnie okres, który trwał zaledwie 1 dzień był mniej intensywny niż wcześniej, wystąpiły małe skurcze. A kolejne 1,5 dnia były to jedynie małe plamienia, i na tym się skończyło. Moje pytanie to czy mogę być w ciąży? Czy mogę uznać to za okres czy za krwawienia implatacyjne?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie sposób tego stwierdzić – podała Pani za mało informacji. Jednak faktycznie plamienie implantacyjne może pojawić się w 7 dni po zapłodnieniu lub nieco później – nawet do 12 dni. Dlatego może być pomylone z menstruacją. Spowodowane jest pęknięciem naczynia krwionośnego podczas zagnieżdżania się zarodka. Jest dużo bardziej skąpe niż menstruacja, może mieć zupełnie inny kolor – jasnoróżowy lub czerwony, rzadziej brązowy – w przypadku niedoborów progesteronu. Zazwyczaj nie towarzyszy mu znaczny ból, natomiast jeśli chodzi o długość – to po około kilku godzinach plamienie powinno ustąpić. Bywa, że krwawieniu implantacyjnemu towarzyszą objawy wczesnej ciąży, takie jak: mdłości czy obrzęk piersi. Więcej o plamieniu implantacyjnym w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne. Być może zainteresuje Panią również odpowiedź naszego eksperta na pytanie internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-plamienie-implantacyjne. Jeśli nigdy wcześniej nie miewała Pani tak wyglądających miesiączek – warto to skontrolować u ginekologa lub, jeśli podejrzewa Pani ciążę, proszę jak najszybciej wykonać test ciążowy. Zaburzenia miesiączkowania mogą miewać wiele przyczyn, a najbardziej prozaiczne spośród nich to choćby przebyte infekcje, stres czy przyjmowane leki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.