Czy to może oznaczać ciążę, jeśli współżyłam miesiąc wcześniej?

Mam pytanie ,spóźnił mi się okres 3 dni a zawsze mam regularny który trwa 6 dni , a teraz skończył się po 2 dniach ponieważ już mam brunatne plamienia . Czy to może oznaczać ciaze jeśli współżyłam miesiąc wczesniej ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

taki charakter menstruacji raczej wskazuje na nieprawidłowości hormonalne, choć incydentalna zmiana charakteru krwawienia miesięcznego nie musi oznaczać niczego złego. Natomiast na pewno warto wykonać test ciążowy. Współżycie seksualne zawsze wiąże się z ryzykiem zapłodnienia, więc jeśli ma Pani powody, by przypuszczać, że może to być ciąża, proszę nie zwlekać.

Krwawienie czy plamienie implantacyjne pojawia się zazwyczaj około 7 dni po zapłodnieniu, maksymalnie po 10 dniach, więc w Pani przypadku raczej nie ono było powodem takich objawów. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Natomiast warto wiedzieć, że choć okres w ciąży nie występuje wbrew obiegowym opiniom, to przez pierwsze miesiące mogą pojawiać się plamienia. Zazwyczaj występują w podobnym czasie, w którym pojawiłaby się miesiączka i również mogą być efektem złuszczania się endometrium na początku ciąży, gdy zarodek nie wypełnia całego dostępnego dla niego miejsca. Niestety takie plamienie w ciąży również może świadczyć o stanach patologicznych, związanych z poronieniem zagrażającym lub infekcjami dróg rodnych. Więcej o brązowym plamieniu w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Jeżeli natomiast test ciążowy wskaże wynik negatywny, to warto wybrać się do ginekologa, by sprawdzić czy plamienie nie jest skutkiem np. nadżerki czy zapalenia przydatków. Proszę przeczytać ten artykuł, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.