Czy po takim stosunku ciąża jest prawdopodobna?

Czy jest możliwość zajścia w ciążę kiedy wczoraj uprawiałam seks bez zabezpieczenia (partner nie skończył w środku jednak wiem, że jest taka możliwość), a dziś lub jutro dostanę miesiączkę? Jeżeli dostanę miesiączkę to nie ma możliwości bym była w ciąży? Jeżeli zajdę w ciążę podczas miesiączki to miesiączka zostanie przerwana?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszystko wskazuje na to, że stosunek seksualny, który Pani odbyła, miał miejsce podczas dni niepłodnych, a dodatkowo nie doszło do ejakulacji w drogach rodnych, zatem ryzyko ciąży jest bliskie zeru. Natomiast zapłodnienie faktycznie można wykluczyć tylko pod warunkiem stuprocentowej pewności, że były to dni niepłodne. Szerzej omawia to zagadnienie nasz artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Nawiązując do drugiej części pytania, to po zapłodnieniu miesiączka z zasady nie występuje, ale może pojawić się krwawienie – po 7-12 dniach od stosunku może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Również niekiedy przez pierwszych kilka miesięcy od zapłodnienia może pojawiać się nieznaczne krwawienie w terminie spodziewanej miesiączki. Zatem gdy dochodzi do zapłodnienia, to miesiączka nie zostaje „przerwana”, jak to Pani ujęła, lecz po prostu nie pojawia się wcale lub występują nieznaczne krwawienia/plamienia.

O krwawieniu w ciąży mówi ten materiał, być może zainteresuje Panią: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-pojawiania-sie-miesiaczki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.