Czy mogę być w ciąży i mieć okres?

Jestem trzy dni przed miesiączką. Mam już jej wszelkie objawy: ból piersi, brzucha, wahania nastroju. Uprawiałam dziś seks z partnerem, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Kiedy dostanę teraz okres to czy mogę już się nie martwić, ze jestem w ciąży, czy raczej mimo, że go dostałam powinnam później zrobić test ciążowy? Czy jest możliwość, że dostanę ten okres, a mimo wszystko podczas jego trwania dojdzie do zapłodnienia? Czy nawet jeśli do zapłodnienia doszło to czy dostanę okres ze względu na to, że mam go dostać w tak bliskim czasie? Przepraszam nie wiem jak inaczej mogę sformułować pytania. Dodam, że mam regularne miesiączki

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku, gdyby doszło do zapłodnienia po odbytym stosunku bez zabezpieczenia, krwawienie nie powinno się pojawić, ponieważ jest ono wynikiem złuszczania się błony śluzowej macicy, która jest niezbędna do zapłodnienia i prawidłowego utrzymywania się ciąży. Oznacza to, że obecność miesiączki wyklucza ciążę, dlatego nie ma konieczności wykonywania testu, ponieważ podczas niej nie dojdzie do połączenia komórek rozrodczych.

Poza tym proszę mieć na względzie możliwość wystąpienia krwawienia implantacyjnego, czyli oznaczającego zagnieżdżenie się zarodka, które zazwyczaj jest znacznie mniej obfite, a jego barwa mniej intensywna, występuje bez objawów skurczowych i bólu brzucha.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.