Czy to mogą być objawy ciąży u 23-latki?

Witam mam pytanie dnia 29.08 odbyłam stosunek bez zabezpieczenia. 5 dni po zaczęłam miec mdłości które odbywały się najczęściej rano popołudnie i wieczorem tydzień później dostałam okres który pojawił się wcześniej o tydzień niż planowany a to się nigdy nie zdarzało do tej pory mam mdłości i doloczylo się do tego jeszcze zgaga obecnie jestem tydzień po okresie. Dodam jeszcze że okres trwał 3 dni krócej niż zwykle. Czy to może być ciąża proszę o odpowiedź?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ nie napisała Pani o długościach cyklu i dacie ostatniej miesiączki, to trudno oceniać ryzyko zapłodnienia w dniu 29.08.

Natomiast dolegliwości, które Pani wymienia są typowe dla wczesnego etapu ciąży – co prawda rzadko się zdarza, by dolegliwości te manifestowały się zaledwie 5 dni po stosunku obarczonym ryzykiem, lecz nie jest to wykluczone. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Miesiączka, która budzi Pani obawy, mogła być w rzeczywistości plamieniem implantacyjnym, które pojawia się między 7. a 12. dniem od zapłodnienia i charakteryzuje się skąpym krwawieniem lub plamieniem. Oczywiście nie jest to regułą, bowiem krwawienie implantacyjne może nie wystąpić wcale. Jeśli chce Pani wiedzieć więcej, to zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Nie można jednak wykluczyć zaburzeń menstruacyjnych, które sprawiły, że Pani miesiączka w ostatnim cyklu odbiegała od normy. Dlatego też sugeruję wykonanie testu ciążowego lub badania laboratoryjnego na obecność hormonu beta hCG, który rozwieje Pani wątpliwości i jednoznacznie odpowie na pytanie o ciążę.

O zaburzeniach miesiączkowania przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.