Czy takie objawy sugerują, że jestem w ciąży?

Witam, dwa dni przed terminem spodziewanej miesiączki zauważyłam lekkie krwawienie, ciemniejsze od normalnej miesiączki. Włożyłam tampon i wyjęłam wieczorem, były na nim śladowe ilości krwi. Na następny dzień nie było już praktycznie nic. Brzuch pobolewał mnie delikatnie, napewno nie tak jak podczas okresu, bo wtedy bez tabletek przeciwbólowych nie mogę wytrzymać, a teraz prawie w ogóle. Piersi mnie nie bolą, bardzo często od tych dwóch dni oddaje mocz. Uprawiamy z partnerem stosunek przerywany.Zastanawiam się czy to może być ciąża, byłam już w ciąży ale na jej początku wtedy nie miałam żadnych krwawień, a piersi już w początkowych tygodniach bolały i były nabrzmiałe. A teraz nie mam żadnych objawów poza tym dziwnym krwawieniem i częstym oddawaniem moczu. Nie wiem pogubiłam się, jestem przekonana, ze to nie jest okres, bo nigdy w życiu taki nie był, ale z drugiej strony nie mam żadnych objawów jakie miałam na początku podczas pierwszej ciąży. Chciałam się zapytać czy może za wcześnie na objawy, czy podczas drugiej ciąży może przychodzą one później, czy może to jakiś dziwny wstęp do miesiączki?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciążowe zależne jest od wielu czynników – między innymi od stężenia hormonów we krwi. Proszę pamiętać, że każda ciąża jest inna i nie musi Pani mieć takich samych symptomów w kolejnej w ciąży, jak w poprzedniej. Nie jest to regułą.

Natomiast jeżeli nie zabezpiecza się Pani z partnerem, lecz stosuje stosunek przerywany jako formę antykoncepcji, to ryzyko ciąży jest duże. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Ponieważ nie napisała Pani, kiedy miało miejsce zbliżenie i czy było to podczas dni płodnych, to trudno oszacować szanse na zapłodnienie w tym konkretnym przypadku. Plamienie implantacyjne może pojawić się ok. 7.-12. dnia od zapłodnienia, zatem jeżeli według Pani szacunku stosunek miał miejsce w tym czasie, to warto wykonać test ciążowy. Być może zechce Pani przeczytać również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Gdyby jednak test wykluczył ciążę, proszę spokojnie poczekać do kolejnej menstruacji. Jeżeli plamienia przed lub zamiast miesiączki powtórzą się w następnym cyklu, to wskazane byłoby zgłosić się do ginekologa. Plamienia przed miesiączką mogą także wskazywać na zaburzenia hormonalne – najczęściej jest to niedobór progesteronu, który to hormon pełni niebagatelną rolę w kobiecym organizmie. Więcej informacji może Pani odnaleźć pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.