Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to brązowe plamienie i ból brzucha może znaczyć ciążę?

Witam 15 stego maja miałam okres trwał 4 dni mój cykl trwa 22 po okresie poszłam na solarium po czym na drugi dzień miałam brązowe plamienie i lekki ból dołu i jajnika czy może to być ciąża
KOBIETA, 34 LAT 9 miesięcy temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, w tej sytuacji ciąża jest mało prawdopodobna, choć trudno to jednoznacznie stwierdzić, bo podała Pani za mało szczegółów odnośnie ostatniej miesiączki oraz stosunku płciowego, który Pani zdaniem mógł prowadzić do ciąży. Menstruacja podczas ciąży nie występuje, choć przez pierwsze 3 miesiące w dniach zwyczajowo zarezerwowanych dla krwawienia, może pojawić się plamienie, zaś około 7-12 dni po zapłodnieniu może pojawić się tzw. krwawienie implantacyjne. Jest to niewielkie plamienie, koloru różowego, niekiedy brązowego, spowodowane pęknięciem naczynka w błonie śluzowej macicy. Jest zupełnie niegroźne i powinno ustąpić w ciągu kilku godzin, najpóźniej paru dni. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne. W Pani przypadku raczej nie sposób mówić o takiej przyczynie plamienia, ale niewątpliwie warto je skonsultować z ginekologiem. Proszę również zwrócić uwagę, czy nie towarzyszą mu inne objawy, bowiem najczęściej plamienia po menstruacji mają podłoże patologiczne i świadczą o zaburzeniach hormonalnych bądź mięśniakach macicy czy torbielach jajników. Pod tym adresem może Pani przeczytać o tych oraz innych przyczynach brązowych plamień po menstruacji: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie. Mimo wszystko sugeruję wykonanie w pierwszej kolejności testu ciążowego, jeśli zachodzi podejrzenie ciąży, a następnie udanie się do ginekologa. Być może przyczyna plamień jest bardziej prozaiczna, to jest infekcja intymna, ale w takiej sytuacji również konieczna jest diagnostyka oraz wdrożenie leczenia. Proszę też zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta, może okazać się pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-po-miesiaczce.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy