Czy w trakcie ciąży może wystąpić miesiączka?

Witam. Zacznę od tego że mam rocznego synka i staramy się z partnerem o drugie dziecko, miesiaczke mam nieregularna. Teraz spóźnia się tylko 3 dni jednak dół brzucha zaokragla sie, piersi zrobiły się wieksze oraz apetyt mam większy. Ostatnią miesiaczke miałam 12 września i tu moje pytanie czy w trakcie ciąży może wystąpić miesiączka? I czy tak wcześnie mogę mieć objawy ciąży?. Bardzo bym chciała zajść w ciążę i boje sie ze to tylko mój wymysł.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas ciąży miesiączka w standardowym rozumieniu tego słowa nie występuje, natomiast faktycznie niekiedy w terminie planowej menstruacji może się pojawić plamienie. Zdarza się, że kobieta myli je ze skąpą miesiączką, podczas gdy w rzeczywistości może być to plamienie związane z implantacją zarodka. Inną przyczyną plamień jest niewielki rozmiar jaja płodowego, który powoduje częściowe złuszczanie się śluzówki macicy, podobnie jak podczas okresu. Wówczas takie krwawienia mogą się powtarzać nawet przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia.

Jeśli chodzi o dolegliwości ciążowe, to niektóre kobiety odczuwają je już nawet po 7-10 dniach od zapłodnienia, gdyż za objawy ciążowe odpowiadają hormony. Zatem, choć zdarza się to stosunkowo rzadko, to niewykluczone są dolegliwości w postaci mdłości, tkliwości piersi czy bólu podbrzusza w pierwszych dniach ciąży. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Najlepiej by było, gdyby wykonała Pani test ciążowy – tylko on może rozwiać Pani wątpliwości na tym etapie. Może się Pani także zdecydować na wykonanie badania laboratoryjnego z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.