Co oznacza to różowe plamienie w ciąży?

Jestem w 4 tygodniu ciąży i od samego rana mam lekkie plamienie na bieliźnie blado różowe. Zaczęłam się zastanawiać, czy to coś poważnego czy po prostu tak czasami musi być.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

różowe plamienie, które pojawia się na wczesnym etapie ciąży może budzić niepokój przyszłej mamy. Na szczęście w wielu przypadkach to normalna reakcja organizmu na zagnieżdżenie się zarodka. Jest to tak zwane plamienie implantacyjne. Nie powinien towarzyszyć mu ból ani inne niepokojące dolegliwości. Więcej na ten temat przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Za różowe zabarwienie wydzieliny z pochwy na początkowym etapie ciąży odpowiedzialne są również zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. Czasem to jednak sygnał niedoboru progesteronu, który powinien zostać niezwłocznie skonsultowany z ginekologiem lub objaw ciąży pozamacicznej.

Najlepiej więc udać się do ginekologa, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przyczyny plamień w ciąży zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.