Czy to plamienie może oznaczać poronienie?

Lat 31. Jestem w 6 tygodniu ciąży aktualnie. Od wczoraj po oddaniu moczu, zauważyłam krew jest to plamienie czerwone jasno różowe. Wcześniej pojawiły się bóle brzucha oraz bóle w krzyżu. Powinnam się martwić? Zaznaczam że mam umówiona wizyte u lekarza i cały czas leżę z nogami w górze. Rok temu poronilam , serce przestało bić.

Redakcja abcZdrowie

Witam, z uwagi na epizod poronienia jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka i tak powinna Pani traktować obecną ciążę – na wszelki wypadek. Plamienie z żywą krwią, a do tego ból brzucha i kręgosłupa są niepokojącym objawem – powinny zostać bezzwłocznie skonsultowane z ginekologiem prowadzącym ciążę. Słusznie zachowuje Pani ostrożność – jakakolwiek aktywność fizyczna może nasilić dolegliwości, więc warto się oszczędzać. Bóle tego rodzaju mogą zwiastować poronienie – choć niekoniecznie. Trudno stawiać diagnozę bez przeprowadzenia badania, dlatego sugeruję kontakt telefoniczny z lekarzem – na podstawie opisu dolegliwości oraz Pani historii ciąży będzie mógł podjąć decyzję o konieczności wcześniejszej wizyty. Inne możliwe przyczyny plamienia zostały omówione tu: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia. Oczywiście proszę zachować spokój – nie każde plamienie jest niebezpieczne dla płodu – niektóre są czysto fizjologiczne i mogą pojawiać się przez cały pierwszy trymestr, a nawet dłużej. Zachęcam do zapoznania się z wypowiedziami naszych ekspertów odnośnie plamień na wczesnym etapie ciąży – może okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-w-pierwszych-tygodniach-ciazy oraz – https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-na-poczatku-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.