Czy to było poronienie u 23-letniej kobiety?

Dzień dobry. Jestem we wczesnej ciąży tj. 8 tydzień. Pod koniec 6tc byłam u lekarza i nie było widać zarodka. Ginekolog powiedział, że być może do zaplodnienia doszło poźniej. Dwa dni temu na bieliznie zobaczylam plamke krwi, a za jakis czas poczułam cieknącą ze mnie krew która "wypełniła" cała podpaskę. Nastepnie już było tylko brazowe plamienie, które trwa do dnia dzisiejszego. Mam wrażenie, że od tego momentu sutki stały sie mniej wrażliwe i mdłości też zmniejszyły natężenie. Czy to może świadczyć o poronieniu? Krwawieniu nie towarzyszył silny ból, a jedynie skurcze podbrzusza jak przy okresie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na poronienie – o ile brązowe plamienie na początku ciąży jest częstym zjawiskiem i zazwyczaj nie świadczy o niczym niepokojącym, tak obfite krwawienie oraz bóle skurczowe są symptomatyczne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia.

Zmniejszenie dolegliwości ciążowych może mieć związek ze spadkiem progesteronu we krwi, który jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się jaja w macicy i jego dalszy rozwój. W profilaktyce poronień często stosuje się jego syntetyczny odpowiednik, by wspomóc ciążę – w przypadku jego niedoboru ryzyko utraty ciąż jest duże. O progesteronie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Sugeruję, by skontaktowała się Pani z ginekologiem w celu wykonania badań oraz potwierdzenia lub wykluczenia hipotezy o poronieniu. Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej problem poronienia omawia ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.