Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

zazwyczaj badania w celu ustalenia przyczyn poronień wykonuje się przy trzecim poronieniu, które wówczas klasyfikuje skłonność do poronień nawykowych. Sądzę, że na ten temat powinna Pani porozmawiać z ginekologiem, który prowadził Pani poprzednie ciąże – tylko on będzie wiedział czy i jakie badania należy wykonać. Szczegółowo ten problem omawia nasz artykuł: https://parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-a-poronienie.

Jeśli chodzi o hormon, o który Pani pyta, to być może lekarz miał na myśli progesteron. Jest żeńskim hormonem płciowym – niezwykle istotnym w ciąży, zwłaszcza w pierwszych jej tygodniach. Jego niedobór może prowadzić do poronienia na wczesnym etapie. Zbyt mała ilość progesteronu wynika z niedostatecznej produkcji przez jajniki – mówimy wówczas o niedomodze lutealnej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/faza-lutealna.

W ciąży hormon ten zabezpiecza przed przedwczesnym porodem, zaś o jego niedoborze mogą świadczyć plamienia czy skurczowe bóle brzucha na wczesnym etapie. W takiej sytuacji lekarze zazwyczaj przepisują progesteron w formie syntetycznego hormonu – progestagenów. Takie działanie ma na celu podtrzymanie ciąży. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Warto wiedzieć, że obecnie progesteron w takiej formie stosuje się także profilaktycznie u kobiet, u których wystąpił problem poronień. O progesteronie może Pani przeczytać także w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty