Witam,
progestagen to syntetyczny odpowiednik żeńskiego hormonu – progesteronu i to jego poziom zapewne chciałaby Pani podnieść. Zazwyczaj w takiej sytuacji, gdy występują zaburzenia cyklu, w tym plamienia lub krwawienia śródcykliczne, lekarz zaleca antykoncepcję hormonalną, w skład której wchodzi właśnie progestagen. Odsyłam do artykułu o progesteronie: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.
Natomiast w Pani przypadku warto zacząć od badań hormonalnych – dopóki nie pozna Pani wyników i nie ma pewności co do braku równowagi hormonalnej, w tym niedostatku progesteronu, nie warto próbować podnosić poziomu tego hormonu na własną rękę. Proszę poczytać o badaniach hormonalnych, odnajdzie tu Pani wszystkie potrzebne informacje: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina folikulotropina-prolaktyna.
Oczywiście nie zaszkodzi zadbać o zwiększenie równowagi hormonalnej – istnieją teorie mówiące o związku przetworzonej żywności oraz warzyw, mięsa i ryb skażonych antybiotykami oraz pestycydami z zaburzeniami na tle hormonalnym. Jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne, to ważną rolę odgrywa cynk, wykorzystywany przez przysadkę mózgową do produkcji hormonu FSH, biorącego udział w cyklu menstruacyjnym, a także magnez. Dodatkowo do wydzielania progesteronu potrzebne są m.in. witaminy z grupy B (zwłaszcza B6), C oraz E, nazywana „witaminą płodności” – więc warto dopilnować, by nie było niedoborów tych witamin. Więcej o związku hormonów z dietą pod adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/jedzenie-na-problemy-hormonalne.
Jeżeli badania wskażą, że progesteron jest u Pani na niewystarczającym poziomie, to warto poszukać przyczyny tego stanu – poza niedoborami czy nadmierną produkcją kortyzolu przez organizm (np. w wyniku stresu) taka sytuacja może mieć podłoże chorobowe. Niektóre ze schorzeń, wpływających na ilość progesteronu, to: endometrioza i PCOS, niedoczynność tarczycy, insuliooporność. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką – wyszczególnia, jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne: https://portal.abczdrowie.pl/5-znakow-ktore-swiadcza-o-tym-ze-twoje-hormony-nie-pracuja-prawidlowo.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak ustalić przyczynę poronienia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jakim dniu cyklu najlepiej zrobić badanie prolaktyny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten lek jest bezpieczny w czasie ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak można obniżyć poziom tego hormonu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka może być przyczyna spóźniającej się miesiączki u 21-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy faza cyklu ma wpływ na układ krążenia kobiety? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza ten poziom progesteronu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to może być kwestia hormonów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy wykonać badanie hormonalne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może być powodem spóźniającej się miesiączki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Cykl miesiączkowy - długość, fazy cyklu, ciąża, kalendarzyk miesiączkowy
Krwawienie miesiączkowe trwa tylko kilka dni, ale
Menopauza - pierwsze objawy i metody łagodzenia objawów
Menopauza (przekwitanie) to okres w życiu kobiety
Nieregularny okres - zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie
Nie każdy nieregularny okres musi sygnalizować zab