Jal podnieść samemu ten hormon?

Jak naturalnie podnieść progestagen ( mam krwawienia od 20 dnia cyklu NAWET do miesiączki. Gin stwierdził że jestem zdrowa i tyle Dowiedziałam się ze moje problemy takie jak krwawienia ból brzucha może być spowodowany za mała ilością tego hormonu. Jak podnieść samemu ten hormon jakimi witaminą ???? Od razu informuje ze od lekarza dowiedziałam się że jestem zdrowa i nic pozatym był am u ginekologa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

progestagen to syntetyczny odpowiednik żeńskiego hormonuprogesteronu i to jego poziom zapewne chciałaby Pani podnieść. Zazwyczaj w takiej sytuacji, gdy występują zaburzenia cyklu, w tym plamienia lub krwawienia śródcykliczne, lekarz zaleca antykoncepcję hormonalną, w skład której wchodzi właśnie progestagen. Odsyłam do artykułu o progesteronie: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Natomiast w Pani przypadku warto zacząć od badań hormonalnych – dopóki nie pozna Pani wyników i nie ma pewności co do braku równowagi hormonalnej, w tym niedostatku progesteronu, nie warto próbować podnosić poziomu tego hormonu na własną rękę. Proszę poczytać o badaniach hormonalnych, odnajdzie tu Pani wszystkie potrzebne informacje: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina folikulotropina-prolaktyna.

Oczywiście nie zaszkodzi zadbać o zwiększenie równowagi hormonalnej – istnieją teorie mówiące o związku przetworzonej żywności oraz warzyw, mięsa i ryb skażonych antybiotykami oraz pestycydami z zaburzeniami na tle hormonalnym. Jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne, to ważną rolę odgrywa cynk, wykorzystywany przez przysadkę mózgową do produkcji hormonu FSH, biorącego udział w cyklu menstruacyjnym, a także magnez. Dodatkowo do wydzielania progesteronu potrzebne są m.in. witaminy z grupy B (zwłaszcza B6), C oraz E, nazywana „witaminą płodności” – więc warto dopilnować, by nie było niedoborów tych witamin. Więcej o związku hormonów z dietą pod adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/jedzenie-na-problemy-hormonalne.

Jeżeli badania wskażą, że progesteron jest u Pani na niewystarczającym poziomie, to warto poszukać przyczyny tego stanu – poza niedoborami czy nadmierną produkcją kortyzolu przez organizm (np. w wyniku stresu) taka sytuacja może mieć podłoże chorobowe. Niektóre ze schorzeń, wpływających na ilość progesteronu, to: endometrioza i PCOS, niedoczynność tarczycy, insuliooporność. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką – wyszczególnia, jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne: https://portal.abczdrowie.pl/5-znakow-ktore-swiadcza-o-tym-ze-twoje-hormony-nie-pracuja-prawidlowo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.