Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Suplementy diety w menopauzie

Menopauza to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Jak sobie radzić w tym czasie? Na pewno warto zmienić tryb życia, a przede wszystkim dietę. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o suplementach diety w menopauzie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

prolaktyna to hormon wydzielany przez przez przysadkę mózgową w celu prawidłowej produkcji progesteronu oraz podczas laktacji.

Stężenie prolaktyny w ciągu trwania cyklu ulega tylko niewielkim wahaniom – rośnie wraz ze wzrostem estrogenów, a spada nieznacznie w drugiej połowie cyklu. Podobnie w cyklu dobowym wartość prolaktyny we krwi jest zmienna – najwyższe stężenie przypada na poranek, potem stopniowo spada, dlatego zaleca się wykonanie badań o poranku – ok 3h po przebudzeniu. Zatem, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma większego znaczenia, w którym momencie cyklu zostaną wykonane badania.

Wartość tego hormonu nie powinna przekraczać, niezależnie od fazy cyklu, 25 ng/ml. Więcej o badaniu prolaktyny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-prolaktyny.

Wysokie stężenie prolaktyny ma związek, poza okresem laktacji, z gruczolakiem lub niedoczynnością tarczycy, zatem jeśli ma Pani jakieś dolegliwości (mlekotok, brak owulacji, zaburzenia metabolizmu), to warto badania wykonać niezwłocznie. O badaniach hormonów płciowych traktuje także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy