Co mówi ten wynik prolaktyny?

Robiłam badania prolaktyny. Na wynikach mam 2653 ulU/ml. Co to znaczy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prolaktyna, oznaczana jako PRL, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową – u kobiet jest w wyższym stężeniu, ponieważ pełni niebagatelną rolę podczas ciąży, a także laktacji. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o prolaktynie traktuje nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna.

Normy dla tego hormonu są różne – zależne od fazy cyklu menstruacyjnego. W fazie folikularnej stężenie hormonu we krwi powinno wynosić <23 µg/l, w fazie luteinowej – <40 µg/l. Co ciekawe, u kobiet w ciąży, w trzecim trymestrze, prolaktyna może osiągnąć stężenie do 400 µg/l, a z kolei u mężczyzn nie powinna przekraczać poziomu 20 µg/l.

W Pani przypadku te normy zostały znacznie przekroczone, zatem proszę skonsultować wyniki badań z lekarzem, który wystawił na nie skierowanie. Hiperprolaktynemia może być spowodowana guzem przysadki mózgowej, ale także niedoczynnością tarczycy, padaczką lub PCOS i innymi chorobami. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.