Czy takie wyniki oznaczają coś złego?

Witam Od pol roku staramy się z mężem o dziecko Okresy od kiedy pamietam zawsze były regularne ale nie trwały długo max 3 dni W pierwszym cyklu starań ciąża biochemiczna Wykonałam ostatnio badania wskazane przez mojego lekarza prolaktyna wyszła 24,4 w 20 dniu cyklu TSH 1,8 w 5 dniu cyklu cykle mam 29 dniowe Czy te wyniki oznaczają coś złego ? Dziękuje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prolaktyna to niezwykle ważny hormon produkowany przez przysadkę mózgową, który odpowiada za szereg funkcji związanych z płcią – stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu, przygotowuje organizm kobiety do laktacji podczas ciąży, a po porodzie – steruje nią. Prolaktyna jest też odpowiedzialna za hamowanie owulacji, do czego dochodzi przy nadmiarze prolaktyny.

W I fazie cyklu poziom prolaktyny nie powinien przekraczać 23 ug/l, a w II fazie powinien mieć mniej niż 40 ug/l. Zatem u Pani prawdopodobnie poziom ten nie wskazuje na problemy z płodnością. O prolaktynie przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna.

TSH z kolei to hormon warunkujący prawidłową pracę tarczycy, która bardzo często odpowiedzialna jest za zaburzenia hormonalne powodujące m.in. problemy z zajściem w ciążę lub nawracające poronienia. U Pani prawdopodobnie również gruczoł tarczowy nie zdradza znamion choroby – TSH u młodych kobiet nie powinno przekraczać 3,00 mIU/ml. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o hormonach tarczycowych może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy.

Zachęcam również do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.