Co może oznaczać taki wynik badania wykonanego w 16 dniu cyklu?

Dzień dobry, w związku ze staraniami się o dziecko, zostały mi zlecone nast badania, w 21 dniu cyklu (wraz z wynikami): Tsh - 2,310 uIU/ml Progesteron 18,80 ng/ml Prolaktyna (PRL) (N59) 20,22 ng/ml Prolaktyna (PRL) (N59) (po metoclopramidzie po 1h) 191,32 ng/ml Wizytę u lekarza mam dopiero za 25 tygodnie, a bardzo się denerwuję. W 16 dniu cyklu miałam wykonane monitorowanie cyklu i komórka pęka, dochodzi do owulacji. Co może oznaczać taki wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przede wszystkim bardzo dobrze, że jest Pani pod stałą opieką lekarską oraz monitorowany jest cykl płciowy w związku z planowaniem ciąży. Dzięki takiemu postępowaniu szanse na powodzenie są bardzo duże.

Analizując przedstawione przez Panią wyniki badań, można by stwierdzić, że w tej fazie cyklu poziom progesteronu oraz prolaktyny beż obciążenia wystąpił w ustalonych normach referencyjnych. Natomiast w przypadku wartości prolaktyny po podaniu metoclopramidy, mogła ona okazać się za wysoka. Taki poziom powinien wynosić maksymalnie sześciokrotność wartości początkowej tego hormonu. Taki wynik na pewno będzie wymagał kontroli u ginekologa oraz endokrynologa.

Odnośnie wyniku TSH, pomimo że wystąpił on w normie referencyjnej, jego poziom może być za wysoki w przypadku planowania ciąży.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację u lekarza prowadzącego. Specjalista po analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/prolaktyna-w-ciazy

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hiperprolaktynemii

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszone-tsh-charakterystyka-wystepowanie-przyczyny-objawy-ciaza-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.