Badanie poziomu prolaktyny a prawdopodobieństwo ciąży

Witam, proszę o pomoc w interpretacji PRL prolaktyny (icd9:n59) surowica wynik 241,80 mlU/l w tabelce obok zakres referencyjny ciąża: -1 trym 189-4051 -2 trym 953-5636.. Czy to oznaczać może, że kobieta badająca się jest w ciąży, czy - jeśli nie jest- to prolaktyna jest za wysoka? Dodam, że badania wykonywane były o 12 w południe a następnego dnia nastąpił okres. Dziękuję za odpwoiedź

Witam! Zakres wartości referencyjnych prolaktyny u kobiety wynosi 127-637mIU/ml. U kobiet stężenie prolaktyny wykazuje wahania zgodnie ze stężeniem estrogenów i progesteronu: wzrost w drugiej fazie cyklu (badanie powinno być wykonane w pierwszej fazie cyklu, wykonywane dzień przed okresem wykaże wyższe stężenie prolaktyny), w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Biorąc pod uwagę jedynie poziom prolaktyny nie można stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży. Pani wynik mieści się w granicach normy jednak należy pamiętać, że wyniki badań laboratoryjnych należy interpretować w oparciu o ogólny obraz kliniczny. Jeśli podejrzewa Pani, że może być w ciąży, proszę udać się na wizytę u ginekologa.