Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przyczyną podwyższonej prolaktyny może być niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry. Posiadam niedoczynność tarczycy i biorę tabletki antykoncepcyjne. Niestety z ostatnich badań krwi wyszło, że mam wyższe TSH niż miałam i wysoką prolaktynę. Czy przyczyną podwyższonej prolaktyny może być niedoczynność tarczycy i tabletki? Pozdrawiam.
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tabletki antykoncepcyjne nie powinny mieć żadnego wpływu na podwyższenie hormonu PRL. Natomiast faktycznie niewyrównana niedoczynność tarczycy może prowadzić do hiperprolaktynemii, czyli nadmiernie podniesionej prolaktyny.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Proszę niezwłocznie zgłosić się do endokrynologa – prawdopodobnie konieczna będzie modyfikacja dawki syntetycznej tyroksyny. Lekarz zadecyduje także o kontrolnych badaniach TSH i PRL za kilka miesięcy. Niewykluczone, że wskazane będzie wykonanie badania obrazowego przysadki mózgowej, by ustalić, czy źródłem Pani dolegliwości nie jest guz, choć na to będzie wskazywać ewentualna nieskuteczność wdrożonego leczenia.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy