Czy te wyniki pokazują niedoczynność tarczycy?

Witam. Jestem kobietą i mam 31 lat (nie rodziłam) od dłuższego czasu mam wszystkie objawy niedoczynności tarczycy. Zrobiłam badania i wg norm jest wszystko w porządku. TSH 3.56, FT4 14.77, FT3 4.80 Jestem chora czy nie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

normy dla hormonów tarczycy mają szerokie widełki, stąd nie warto się nimi sugerować - nie uwzględniają bardzo istotnych czynników, takich jak wiek czy płeć.

W Pani przypadku wskazana byłaby konsultacja z endokrynologiem.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

TSH ma Pani nieznacznie podwyższone, gdyż w Pani wieku nie powinno ono przekraczać 3,00 mIU/ml. Jeżeli towarzyszą temu dolegliwości typowe dla niedoczynności tarczycy, to tym bardziej warto porozmawiać ze specjalistą.

Niewykluczone, że wskazana byłaby suplementacja syntetycznym hormonem tarczycy – tyroksyną, lecz o tym powinien zadecydować endokrynolog.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-niedoczynnosci-tarczycy-spiaczka-hipometaboliczna-depresja-niedoczynnosc-tarczycy-u-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.