Co robić z tymi objawami od tarczycy?

Witam. Jestem kobieta w wieku 25 lat. Zaczęłam mieć od kilku miesięcy objawy typowe dla niedoczynnosci tarczycy m.in efekt brudnych łokci (tylko na prawej ręce) , zalane obojczyki , wzrost wagi , senność , uporczywe zmęczenie , bóle głowy , uczucie zimna , małe pecherzyki ( wrażenie suchej skory) u prawej dłoni , biegunki , zaparcia. Zrobiłam badania w kierunku chorób tarczycy: TSH- 1,390 FT3- 4,59 FT4- 0,99 anty TPO- <3,00 anty TG-<3,00 . Wyniki są w normie( o ile dobrze je interpretuje) , czy mogłabym prosić o poradę gdzie się dalej skierować do jakiego specjalisty , ponieważ te objawy które mam są dla mnie uciążliwe. Dziekuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie podaje Pani norm laboratoryjnych dla przytoczonych wyników badań, ale o ile poziom TSH oraz fT3 nie budzi wątpliwości, podobnie jak brak przeciwciał anty-TPO i anty-TG, wskazujących na toczący się proces zapalny, to poziom fT4 jest zastanawiający.

Zgodnie z przyjętymi normami poziom fT4 powinien mieścić się w przedziale od 10 do 25 pmol/l (od 8 do 20 ng/l) – u Pani natomiast wskazuje 0,99. Zbyt niskie stężenie wolnej frakcji tyroksyny, przy jednoczesnych prawidłowych wynikach badań TSH i fT3, może wskazywać na niedoczynność tarczycy wynikającej z nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

W tym wypadku warto zwrócić się do endokrynologa – zadecyduje on o dalszej diagnostyce – np. MRI przysadki mózgowej lub USG tarczycy. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.