Czy to jest spowodowane antykoncepcją?

Dzień dobry. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne vixpo. I przyjmuje leki na niedoczynność tarczycy. Dzisiaj zauważyłam wydzielinę z lewego sutka, która jest przezroczysta. Czy to jest spowodowane antykoncepcja i należy ją odrzucić albo zmienić? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

syntetyczny hormon tyroksyny nie powinien powodować pojawienia się wydzieliny z piersi, natomiast tabletki antykoncepcyjne mogą, choć nie muszą być źródłem Pani dolegliwości.

Przede wszystkim należałoby ustalić z czego wynika obecność niepokojącej Panią wydzieliny z brodawki. Zazwyczaj u źródła tej dolegliwości leżą zaburzenia hormonalne związane z nadmiarem prolaktyny we krwi. Hormon ten odpowiedzialny jest za laktację i w okresie ciąży oraz karmienia piersią naturalnym jest wzmożone wydzielanie prolaktyny. W innych sytuacjach jest to zjawisko patologiczne nazywane hiperoprolaktynemią.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Proszę zwrócić się do ginekologa – po wykonaniu badań, zadecyduje, czy konieczne jest odstawienie bądź zmiana pigułek antykoncepcyjnych na inne.

Więcej informacji na temat wydzieliny z piersi i jej przyczyn pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.