Dlaczego mam białawy wyciek z sutka?

Dzien dobry. Po naciśnięciu brodawki sutkowej zauwazylam niewielki wyciek. Barwa mleczna, smak lekko slony. Ostatnie wspolzycie odbylo sie 28 dni temu. Zrobilam 3 testy ciazowe i kazdy wynik byl negatywny. Dodam ze mam założona wkladke mirena. Czy to wyklucza ciążę? Dziekuje za porade.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć fizjologicznie wydzielina z sutków pojawia się podczas ciąży oraz laktacji, to nie zawsze musi mieć z nimi związek. Jeżeli 3 testy ciążowe po 28 dniach od współżycia pokazały wynik negatywny, to z pewnością nie jest Pani w ciąży. Niemniej wydzielina z piersi, niezależnie od koloru i ilości, poza tymi dwoma sytuacjami jest niepokojąca i powinna zostać zbadana przez lekarza.

Choć wyciek płynu z brodawki sutkowej może mieć związek z łagodnym guzem, a nawet rakiem piersi, to w Pani przypadku, gdy wydzielina przypomina mleko raczej jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Więcej o dolegliwościach i schorzeniach związanych z wyciekiem z piersi w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Proszę udać się niezwłocznie do internisty, prawdopodobnie konieczne będzie oznaczenie stężenia prolaktyny, która steruje laktacją i odpowiada właśnie za produkcję pokarmu w kobiecych piersiach. Jej nadmiar, wywołany zbyt dużą produkcją hormonu przez przysadkę mózgową, nazywany jest hiperprolaktynemią, może wynikać np. z zespołu Cushinga lub niedoczynności tarczycy. W niektórych sytuacjach diagnostykę wydzieliny z piersi opiera się również o mammografię, USG piersi czy biopsję. Niewątpliwie powinna się Pani skonsultować również z ginekologiem, który zakładał wkładkę wewnątrzmaciczną – trudno ocenić czy ma ona wpływ na dolegliwości, które u Pani wystąpiły. Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedzią na podobne pytanie naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przezroczysty-plyn-z-sutka-co-moze-oznaczac-ta-wydzielina.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.