Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam białawy wyciek z sutka?

Dzien dobry. Po naciśnięciu brodawki sutkowej zauwazylam niewielki wyciek. Barwa mleczna, smak lekko slony. Ostatnie wspolzycie odbylo sie 28 dni temu. Zrobilam 3 testy ciazowe i kazdy wynik byl negatywny. Dodam ze mam założona wkladke mirena. Czy to wyklucza ciążę? Dziekuje za porade.
KOBIETA, 32 LAT 11 miesięcy temu

Trójwymiarowe USG

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć fizjologicznie wydzielina z sutków pojawia się podczas ciąży oraz laktacji, to nie zawsze musi mieć z nimi związek. Jeżeli 3 testy ciążowe po 28 dniach od współżycia pokazały wynik negatywny, to z pewnością nie jest Pani w ciąży. Niemniej wydzielina z piersi, niezależnie od koloru i ilości, poza tymi dwoma sytuacjami jest niepokojąca i powinna zostać zbadana przez lekarza.

Choć wyciek płynu z brodawki sutkowej może mieć związek z łagodnym guzem, a nawet rakiem piersi, to w Pani przypadku, gdy wydzielina przypomina mleko raczej jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Więcej o dolegliwościach i schorzeniach związanych z wyciekiem z piersi w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Proszę udać się niezwłocznie do internisty, prawdopodobnie konieczne będzie oznaczenie stężenia prolaktyny, która steruje laktacją i odpowiada właśnie za produkcję pokarmu w kobiecych piersiach. Jej nadmiar, wywołany zbyt dużą produkcją hormonu przez przysadkę mózgową, nazywany jest hiperprolaktynemią, może wynikać np. z zespołu Cushinga lub niedoczynności tarczycy. W niektórych sytuacjach diagnostykę wydzieliny z piersi opiera się również o mammografię, USG piersi czy biopsję. Niewątpliwie powinna się Pani skonsultować również z ginekologiem, który zakładał wkładkę wewnątrzmaciczną – trudno ocenić czy ma ona wpływ na dolegliwości, które u Pani wystąpiły. Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedzią na podobne pytanie naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przezroczysty-plyn-z-sutka-co-moze-oznaczac-ta-wydzielina.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy