Jakie jest podłoże tego wycieku z piersi?

Witam jestem 21 letnia kobieta. Od miesiaca borykam sie z wyciekami z piersi najpierw jednej terz obu. Pocztkowo wydzielina miała raz kolor mleczny, a raz brazowy jako,że gdy pierwszy raz zaszlam w ciąze bylo podobnie nie przejelam sie tym za bardzo poprostu zrobilam test ciążowy, jednak wynik był ujemy,niedługo później dostalam okresu i wyciek sie zmniejszył a w pewny momencie zniknol lecz trawalo to bardzo krótko na chwilę obecna znow sie pojawił i jest bardziej kleisty i brazowy. Co to moze znaczyć i gdzie w pierwszej kolejności sie udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak długo pojawiająca się wydzielina z piersi jest wysoce niepokojąca – powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do internisty, który może skierować Panią do specjalisty po dokonaniu badania fizykalnego lub ginekologa. W zależności od podejrzenia, konieczne może być wykonanie USG piersi, mammografii lub rezonansu, badań laboratoryjnych stężenia hormonów, a nawet biopsji. Warto również wykonać samobadanie piersi, by sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś guzki, zgrubienia, nierówności itp. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/wyciek-z-brodawki.
Wydzielina z piersi może być symptomem brodawczaka piersi – łagodnego guza, który rozwija się w przewodach mlekowych. O tym typie zmiany może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brodawczaki-piersi.
W przypadku zaburzeń hormonalnych, to jest nadmiernego wytwarzania prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za laktację, także można zaobserwować wyciek z piersi, lecz jest on wówczas zbliżony kolorem do pokarmu kobiecego. Dodatkowo pojawiają się problemy z owulacją i miesiączkowaniem. Niestety istnieje jeszcze wiele przyczyn pojawienia się wydzieliny z piersi, takich jak chociażby ropień i zakażenia piersi, mastopatia czy gruczolakowłókniaki. Więcej informacji o tej dolegliwości może Pani znaleźć również pod tym adresem, zachęcam do uważnej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.