Co oznacza ten wyciek z piersi u 28-latki?

Witam. Mam 28 lat i nigdy nie byłam w ciąży. Od około 2 lat mam wyciek z sutków obu piersi. Zazwyczaj pojawia się on przy ucisku piersi, aczkolwiek czasami znajduję również ślady na biustonoszu. Przy tym mam parę małych krostek wokół sutków. Kolor wycieku wacha się od jasno mlecznego, poprzez żółty, aż do zielonego. Miałam robione badania z krwi i wyniki wyszły dobre. Czy jest się czego obawiać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wyciek z piersi to niepokojący objaw, którego nigdy nie należy lekceważyć. W Pani sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Szczegółowy wywiad i badania pozwolą odpowiedzieć na pytanie, co powoduje tego typu objawy. Lista czynników, które mogą wpływać na pojawienie się wycieku z piersi jest bowiem bardzo długa. Być może konieczne będzie wykonanie usg piersi, aby sprawdzić, czy w ich obrębie nie dochodzi do jakichś patologii.

Czasami tego typu dolegliwości mogą wskazywać na rozwijający się brodawczak piersi, czyli guz o charakterze łagodnym w przewodach mlekowych. U niektórych kobiet wydzielina z piersi może pojawić się jako skutek uboczny zażywania różnych leków, które wpływają na nadprodukcję prolaktyny. Warto również skonsultować się dodatkowo z endokrynologiem. W wielu przypadkach podobne zaburzenia występują u kobiet z powodu problemów hormonalnych. Jeżeli pojawią się takie podejrzenia, uzasadnione będzie wykonanie dla pewności odpowiednich badań hormonów, które zleci Pani lekarz.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdzie Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi

Warto również sprawdzić, co na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnisty-wyciek-z-piersi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyciek-z-piersi-czy-powinnam-sie-zglosic-do-lekarza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyciek-z-piersi-po-nacisku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.