Czy takie zgrubienie nad sutkiem powinnam skonsultować z lekarzem?

Dzień dobry Mam 32lata W ostatnim miesiącu wyczułam zgrubienie nad sutkiem jest przesuwalne i twarde i raczej podłużne.Przed miesiączką jest trochę większe.Dodam że z tej już od dłuższego czasu przy nacisku wydobywa się wydzielina jakby Siara.Lekarz stwierdził że to fizjologia.Zastanawiam się czy udać się do lekarza mimo że USG miałam pół roku temu i było wszystko dobrze.Jest możliwe aby to zgrubienie było np przed jakieś zaburzenia hormonalne lub powiększony gruczoł.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przesuwające się guzki w obrębie piersi mogą być włókniakami lub gruczolakowłókniakami. Z pewnością warto udać się do lekarza, który oceni zmianę palpacyjnie i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Być może wskazane będzie ponowne wykonanie badania USG piersi.

Przyczyną pojawienia się wydzieliny z piersi mogą być zaburzenia hormonalne. Taki objaw występuje np. w przypadku podwyższonego stężenia prolaktyny. Warto więc wykonać badania hormonalne. Wyciek z piersi może pojawiać się fizjologiczne, ale najczęściej związany jest on z laktacją oraz okresem po niej.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami naszych ekspertów znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyciek-z-sutka-czym-moze-byc-to-spowodowane,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-zgrubienie-nad-sutkiem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrubienia-w-piersi-i-zielona-wydzielina.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.