Czy takie zgrubienie nad sutkiem powinnam skonsultować z lekarzem?
Dzień dobry Mam 32lata W ostatnim miesiącu wyczułam zgrubienie nad sutkiem jest przesuwalne i twarde i raczej podłużne.Przed miesiączką jest trochę większe.Dodam że z tej już od dłuższego czasu przy nacisku wydobywa się wydzielina jakby Siara.Lekarz stwierdził że to fizjologia.Zastanawiam się czy udać się do lekarza mimo że USG miałam pół roku temu i było wszystko dobrze.Jest możliwe aby to zgrubienie było np przed jakieś zaburzenia hormonalne lub powiększony gruczoł.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
przesuwające się guzki w obrębie piersi mogą być włókniakami lub gruczolakowłókniakami. Z pewnością warto udać się do lekarza, który oceni zmianę palpacyjnie i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Być może wskazane będzie ponowne wykonanie badania USG piersi.
Przyczyną pojawienia się wydzieliny z piersi mogą być zaburzenia hormonalne. Taki objaw występuje np. w przypadku podwyższonego stężenia prolaktyny. Warto więc wykonać badania hormonalne. Wyciek z piersi może pojawiać się fizjologiczne, ale najczęściej związany jest on z laktacją oraz okresem po niej.