Z kim skonsultować tę narośl na sutku?

Od jakiegoś czasu mam narośl/wyprysk na sutku. Cały czas ta zmiana powiększa się. Na początku zanim to się pojawiło bardzo mnie swędział sutek. Co to może być ? Do kogo mam z tym udać się ? Do ginekologa czy do dermatologa?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Pojawienia się zmian na piersiach, jak również dodatkowych objawów takich jak swędzenie, bolesność itp. nigdy nie należy lekceważyć. Taki problem zawsze warto skonsultować z lekarzem. Najpierw proszę udać się na wizytę do ginekologa, jeżeli lekarz stwierdzi, że będzie konieczna jeszcze dodatkowa diagnostyka u innego specjalisty, wtedy warto jeszcze omówić tę zmianę z dermatologiem. Być może konieczne będzie wykonanie badania USG, które da szerszy obraz sytuacji.

Taka zmiana może być np. gruczolakowłókniakiem. Ma ona charakter niezłośliwy. Zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych. Może osiągać rozmiary do 3 cm i łatwo ją wyczuć w badaniu palpacyjnym. Za pojawienie się takiej zmiany mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne. Aby to sprawdzić, być może lekarz skieruje Panią na dodatkowe badania hormonów. Więcej na temat tej przypadłości można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/gruczlokowlokniakowatosc-sutka

Zmiany na sutku mogą oznaczać także torbiel, jak również inne schorzenia – także te o charakterze nowotworowym czy różne choroby dermatologiczne. Proszę zatem nie odkładać wizyty u specjalisty w czasie. Regularne badanie piersi pozwala szybko wykryć wszelkie niepokojące zmiany i natychmiast na nie zareagować odpowiednim leczeniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.