Dlaczego mam czarną wydzielinę z sutka?

Witam, mam 18 lat i zauważyłam, że od pewnego czasu z prawego sutka przy naciśnięciu pojawia się ciemna (czarna) wydzielina, po roztarciu jest zielono-niebieska(?) poza tym nie zauważyłam nic więcej, żadnych bóli, czy innych zmian. Nie wiem, czy to coś poważnego, i czy powinnam gdzieś to sprawdzić, bo jednak nic więcej nic mi się nie dzieje. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani objaw jest niepokojący i wymaga pilnej konsultacji ginekologicznej. Tylko dzięki bezpośredniej obserwacji oraz zleceniu szczegółowych badań lekarz będzie mógł określić przyczynę tego problemu i wdrożyć najlepsze leczenie.

Takich wycieków nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą wskazywać na poważne schorzenie. Dość często za pojawienie się takich dolegliwości odpowiadają problemy hormonalne. W takich przypadkach mogą im towarzyszyć również zaburzenia miesiączkowania. Niestety trzeba również zweryfikować, czy za jego podłoże nie odpowiadają zmiany nowotworowe w piersiach. W przypadku takiego podejrzenia warto zwrócić uwagę na to, czy poza bólem pojawiają się również inne objawy, jak np. zmiana wyglądu piersi lub wyczuwalny pod skórą guz. Niepokojącym sygnałem mogą być również powiększone węzły chłonne okolic pachy. W diagnozowanie wszelkich nieprawidłowości w obrębie piersi pomocne mogą być takie badania jak usg piersi. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne dla pacjentki, które dzięki wykorzystaniu ultradźwięków pozwala wykryć podejrzane zmiany w piersiach.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na portalu abcZdrowie.pl, które opisują możliwe przyczyny pojawienia się wycieków z piersi:

https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/wyciek-z-brodawki

Warto również sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci naszego portalu.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarna-wydzielina-z-sutka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarna-wydzielina-z-sutka-i-brak-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.