Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być kwestia hormonów?

Dzień dobry, W ciąży ostatnich dwóch lat urodziłam dwoje dzieci, drugie (roczne) nadal karmię piersią. Mam wzmożony apetyt i wahania nastroju. Jestem płaczliwa, zmęczona i rozdrażniona. Zastanawiam się, czy to nie kwestia hormonów. Jakie badania wykonać, aby poznać lub wykluczyć przyczyny wewnętrzne?
KOBIETA, 35 LAT 6 miesięcy temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przy takich objawach podstawą jest morfologia krwi z oznaczeniem takich parametrów jak żelazo, ferrytyna oraz witamina D3 – aby wykluczyć anemię z niedoboru tego pierwiastka oraz niedobory witaminowe. Tutaj przeczyta Pani o anemii i jej objawach: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anemii.

Poza tym warto sprawdzić stan tarczycy – zwyczajowo oznacza się poziom TSH, a dopiero gdy odbiega od przyjętych norm, konieczne jest poszerzenie badań hormonalnych o fT3, fT4 i przeciwciała anty-TPO. Więcej o badaniach tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Jeśli te badania nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o przyczynę rozdrażnienia, zmęczenia i huśtawek nastrojów, warto sprawdzić poziom hormonów płciowych: progesteronu i estrogenu. Niski poziom progesteronu we krwi może odpowiadać za wzmożone odczuwanie smutku czy wahań nastroju, również spadek poziomu estrogenu może powodować dolegliwości podobne do depresji. Być może podpowiedzi ekspertów okażą się pomocne, proszę się z nimi zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmeczenie-sennosc-i-apatia.

Zachęcam także do lektury materiału poruszającego problem tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy