Jak można obniżyć poziom tego hormonu?

Witam. Mam problem mój wynik progesteronu wynosi 0.23 ng/ml przy zakresie 0.05-0.149ng/ml jest to wynik O połowe większy niż granica normy dla zdrowego mężczyzny, jak można obniżyć poziom tego hormonu? I co sprawiacze jest on tak wysoki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w rzeczywistości normy dla progesteronu w przypadku mężczyzn mogą być dużo wyższe – nawet do 1,38 ng/ml. Istotne jest, czy ma Pan jakieś objawy świadczące o zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Nadmiar progesteronu u mężczyzn powoduje spadek libido wraz z problemami ze wzwodem, depresję, ospałość i zmęczenie czy wzmożone wypadanie włosów i nadmiar tłuszczu odkładającego się w newralgicznych miejscach.

W Pana przypadku poziom progesteronu nie wydaje się wysoki, choć warto byłoby ten wynik skorelować z pozostałymi wynikami badań hormonalnych, w tym estrogenu i testosteronu. Równie ważne, przed postawieniem diagnozy i rozpoczęciem ewentualnego leczenia, jest wykonanie badania TSH, glukozy i kreatyny oraz badań wątrobyASPAT oraz ALAT.

Więcej o badaniach hormonalnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.