Interpretacja wyniku hormonalnego - progesteron i testosteron

Witam, W 20 dniu cyklu robiłam badanie hormonalne progesteronu, prolaktyny oraz testosteronu. Nie stosuję doustnej antykoncepcji. Mam 26 lat. Staramy się od jakiegoś czasu o dziecko i nic. Czy te wyniki mogą mnie niepokoić? Zwłaszcza wysoki poziom testosteronu? Czy są jakieś środki żeby obniżyć ten poziom i się wyleczyć? I czy są podstawy do stwierdzenia, że jestem niepłodna? Testosteron wyszedł mi 135,10 ng/dl (norma okres rozrodczy 9-109 ng/dl), progesteron 19 ng/ml (norma faza lutealna 1,2 -15,9 ng/ml), prolaktyna 12,32 ng/ml (norma 3,24 - 29,12 ng/ml). Proszę o pilną odpowiedź. Z góry niezmiernie dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam

Niemożliwością jest w odniesieniu do wyników przedstawionych badań wyrokować o Pani płodności nie mogąc zebrać wywiadu oraz zbadać Panią.
Podwyższony poziom testosteronu może być przyczyną Pani problemów  z zajściem w ciążę. Wymaga to jednak dalszej szerokiej diagnostyki w kierunku rozpoznania zespołu PCOS (oznaczenie FSH, LH, USG narządu rodnego).

Pozdrawiam