Zmęczenie, senność i apatia

Witam. Od dłuższego czasu jestem ciągle zmęczona najchętniej tylko bym odpoczywała. Od nie dawna jestem bardzo senna 8h + 2/3h po południu. Nawet kawa nie pomaga. Badania krwi miałam robione 3 mies. temu i były dobre, nie jest to wina ciśnienia bo to utrzymuje się w normie. W dodatku wszystko zaczęłam odkładać na później i nie mogę zmusić się do jakiegokolwiek wysiłku. Co jest dziwne bo kiedyś byłam bardzo aktywna. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe, gdyz muszę wrócić do nauki. Co to może być?Do jakiego specjalisty powinnam się udać bo mój lekarz tłumaczy mi ze jestem mloda i to nic groźnego Z góry dziękuje.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, porada internetowa uniemożliwia postawienie diagnozy. Objawy, które Pani wymieniła (zmęczenie, senność, brak motywacji do działania, prokrastynacja, apatia), są zbyt mało specyficzne, by móc określić czy próbować spekulować, co Pani dolega. Dolegliwości, o których Pani wspomniała, mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, np. problemach z tarczycą, o cukrzycy, o zespole chronicznego zmęczenia, jak również o problemach natury emocjonalnej, jak depresja. Powinna Pani skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania. Jeśli badania wyjdą w porządku, wtedy źródeł Pani dolegliwości i gorszego samopoczucie będzie można szukać wśród czynników natury psychicznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
zalecałabym ponowne badania ze szczególnym uwzględnieniem określenia poziomu żelaza, magnezu, hormonu tarczycy. Jeśli zostanie wykluczone podłoże medyczne, dopiero wtedy można zgłosić się na konsultację psychoterapeutyczną.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

Mogą to być sygnały przemęczenia i potrzeby odpoczynku. Czy dzieje się coś w Pani życiu, co mogłoby ten stan powodować? (więcej stresu, ważne wydarzenia, zmiany, dłuższy brak urlopu itp?) Ale także może to sugerować coś poważniejszego, dlatego lepiej nie ignorować tych objawów i poszukać specjalistycznej pomocy (konsultacja w gabinecie psychologicznym)

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Można zasięgnąć konsultacji psychologicznej w celu diagnozy ( objawy moga wskazywac na depresyjność). Brak mi tu informacji dotyczących Pani wieku, czy miała Pani okresy wytężonej pracy fizycznej czy umysłowej; czy nadchodzi tzw jesienne zmęczenie . Pozdrawiam Iwona Siudak

Witam,objawy,jakie Pani opisuje mogą wskazywać na różne rzeczy. W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczyny medyczne,chociażby niedobory witamin czy mikroelementów. Ciekawostka:niedobory witamin z grupy b mogą dawać podobne objawy. Należy też wykluczyć choroby tarczycy. Jeśli wszystko jest w porządku od tej medycznej strony, to radziłabym udać się na konsultację do psychologa,gdyż nadmierna senność,brak energii mogą towarzyszyć depresji i należy to zdiagnozować. Jednak nie pisze Pani nic o nastroju,przy depresji występuje stale smutek lub rozdrażnienie lub stałe martwienie się. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Na pewno objawów tych nie należy lekceważyć. Ponieważ są one bardzo niespecyficzne, bardzo trudno jest powiedzieć, z czego mogą wynikać, bo występują w przebiegu wielu różnych stanów. Rządziłabym rozpocząć diagnostykę od wykluczenia chorób wynikających z niedoborów witamin, mikroelementów, anemii, chorób metabolicznych i endokrynologicznych. Dopiero na dalszym planie postawiłabym na diagnostykę chorób związanych z psychiką.

Do objawów, o których Pani opowiada dochodzi np. w przebiegu niedoczynności tarczycy. Występuje wtedy dodatkowo suchość skóry, tendencja do tycia, zaparcia, obrzęki, ale również objawy podobne do objawów depresji, które Pani opisuje. Warto zbadać poziom TSH, fT4 i fT3.

W cukrzycy również może pojawiać sie zmęczenie i osłabienie. Dodatkowo występuje wzmożone pragnienie, zwiększony apetyt, oddawanie moczu w zwiększonych ilościach. Pani nie opisuje jednak tego typu zaburzeń. Mogą wystąpić też problemy ze wzrokiem. Warto zbadać poziom glukozy we krwi i w moczu i , jeśli jest potrzeba, wykonać OGTT.

Jeśli chodzi o objawy depresji, to są one również podobne do tych, które Pani opisuje. Czy w ostatnim czasie narażona była Pani na stres? Czy zaszły jakieś duże zmiany w Pani życiu? Czy odczuwa Pani lęk? Czy są zajęcia, które sprawiają Pani przyjemność?

Jak wcześniej wspomniałam radzę zacząć diagnostykę od podstawowych badań, raz jeszcze zrobić badanie krwi i moczu. Jeśli wszystko będzie w porządku celem dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia może Pani zgłosić się do psychiatry lub psychologa.