Witam serdecznie!
Niestety, porada internetowa uniemożliwia postawienie diagnozy. Objawy, które Pani wymieniła (zmęczenie, senność, brak motywacji do działania, prokrastynacja, apatia), są zbyt mało specyficzne, by móc określić czy próbować spekulować, co Pani dolega. Dolegliwości, o których Pani wspomniała, mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, np. problemach z tarczycą, o cukrzycy, o zespole chronicznego zmęczenia, jak również o problemach natury emocjonalnej, jak depresja. Powinna Pani skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania. Jeśli badania wyjdą w porządku, wtedy źródeł Pani dolegliwości i gorszego samopoczucie będzie można szukać wśród czynników natury psychicznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Witam,
zalecałabym ponowne badania ze szczególnym uwzględnieniem określenia poziomu żelaza, magnezu, hormonu tarczycy. Jeśli zostanie wykluczone podłoże medyczne, dopiero wtedy można zgłosić się na konsultację psychoterapeutyczną.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak
Mogą to być sygnały przemęczenia i potrzeby odpoczynku. Czy dzieje się coś w Pani życiu, co mogłoby ten stan powodować? (więcej stresu, ważne wydarzenia, zmiany, dłuższy brak urlopu itp?) Ale także może to sugerować coś poważniejszego, dlatego lepiej nie ignorować tych objawów i poszukać specjalistycznej pomocy (konsultacja w gabinecie psychologicznym)
Można zasięgnąć konsultacji psychologicznej w celu diagnozy ( objawy moga wskazywac na depresyjność). Brak mi tu informacji dotyczących Pani wieku, czy miała Pani okresy wytężonej pracy fizycznej czy umysłowej; czy nadchodzi tzw jesienne zmęczenie . Pozdrawiam Iwona Siudak
Witam,objawy,jakie Pani opisuje mogą wskazywać na różne rzeczy. W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczyny medyczne,chociażby niedobory witamin czy mikroelementów. Ciekawostka:niedobory witamin z grupy b mogą dawać podobne objawy. Należy też wykluczyć choroby tarczycy. Jeśli wszystko jest w porządku od tej medycznej strony, to radziłabym udać się na konsultację do psychologa,gdyż nadmierna senność,brak energii mogą towarzyszyć depresji i należy to zdiagnozować. Jednak nie pisze Pani nic o nastroju,przy depresji występuje stale smutek lub rozdrażnienie lub stałe martwienie się. Pozdrawiam.
Witam,
Na pewno objawów tych nie należy lekceważyć. Ponieważ są one bardzo niespecyficzne, bardzo trudno jest powiedzieć, z czego mogą wynikać, bo występują w przebiegu wielu różnych stanów. Rządziłabym rozpocząć diagnostykę od wykluczenia chorób wynikających z niedoborów witamin, mikroelementów, anemii, chorób metabolicznych i endokrynologicznych. Dopiero na dalszym planie postawiłabym na diagnostykę chorób związanych z psychiką.
Do objawów, o których Pani opowiada dochodzi np. w przebiegu niedoczynności tarczycy. Występuje wtedy dodatkowo suchość skóry, tendencja do tycia, zaparcia, obrzęki, ale również objawy podobne do objawów depresji, które Pani opisuje. Warto zbadać poziom TSH, fT4 i fT3.
W cukrzycy również może pojawiać sie zmęczenie i osłabienie. Dodatkowo występuje wzmożone pragnienie, zwiększony apetyt, oddawanie moczu w zwiększonych ilościach. Pani nie opisuje jednak tego typu zaburzeń. Mogą wystąpić też problemy ze wzrokiem. Warto zbadać poziom glukozy we krwi i w moczu i , jeśli jest potrzeba, wykonać OGTT.
Jeśli chodzi o objawy depresji, to są one również podobne do tych, które Pani opisuje. Czy w ostatnim czasie narażona była Pani na stres? Czy zaszły jakieś duże zmiany w Pani życiu? Czy odczuwa Pani lęk? Czy są zajęcia, które sprawiają Pani przyjemność?
Jak wcześniej wspomniałam radzę zacząć diagnostykę od podstawowych badań, raz jeszcze zrobić badanie krwi i moczu. Jeśli wszystko będzie w porządku celem dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia może Pani zgłosić się do psychiatry lub psychologa.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nieustanne zmęczenie i senność – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Jaka może być przyczyna tego zmęczenia, senność oraz częstego oddawania moczu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Senność, otumanienie i brak energii – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy zmęczenie, senność i depresja to objawy Hashimoto? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Co może być przyczyną nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia? – odpowiada Mgr Kamila Dziwota
- Zmęczenie, senność, niewysypanie się, wielomocz – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Uczucie zmęczenia, senność a odpowiednie działania – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czy Torecan może powodować zmęczenie i senność? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Stany lękowo-depresyjne, zmęczenie i apatia – odpowiada Mgr Barbara Owczarska
- Senność, zmęczenie - co mi jest? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
"Choroba zagrażająca nie tylko jakości naszego życia, ale także samemu życiu''. Rozmowa o depresji atypowej z psychologiem Elwirą Chruściel
Jak wynika z badania EZOP, co czwarty dorosły Pola
Poznaj główne przyczyny odpowiedzialne za senność i zmęczenie
Depresja Typowe objawy depresji mają zarówno podło
Osłabienie organizmu - przyczyny, objawy i leczenie
Osłabienie organizmu towarzyszy niemal każdej chor