Co może być przyczyną nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia?

Od kilku miesięcy mam problem z nadmiernym spaniem. Budzę się zmęczona nawet po 10 godzinach snu. Zasypiam przy każdej możliwej okazji na krótkie drzemki, co staje się problematyczne w pracy czy spotkaniach z bliskimi. Tabletki typu wigor, witaminy nie pomagają. Od 05.2015 mam problem z hormonami nadnerczy, podwyższone dheas, androstendion, 17-ohp, prolaktyna, mam insulinooporność i niedobór wit.d3. Co może być przyczyną nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia? Do jakiego lekarza się zgłosić?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Senność może być objawem wielu chorób somatycznych.
Od strony psychologicznej najczęściej pojawia się w depresji, ale o niej nie przesądza. Może występować w okresach podwyższonego stresu, jako próba ucieczki/odreagowania. Wielu ludzi reagują sennością, gdy utracą bliską osobę.
Należałoby się bliżej przyjrzeć Pani funkcjonowaniu. Istotne jest jak Pani rozplanowuje czas na pracę/odpoczynek. Regularny sen, 8 h na dobę wystarcza do dobrego funkcjonowania, przynajmniej u większości.
Gdy lekarz wykluczy choroby somatyczne prosze udać się na konsultacje z psychologiem.
Pozdrawiam!

0

Dzień dobry,

Zacznijmy od tego, że być może powinna być Pani pod opieką endokrynologa/ diabetologa. Czy ma Pani cukrzyce? Jeśli tak to musi Pani to leczyć.
Proszę zadbać o zdrowie fizyczne, ono ma olbrzymi wpływ na psychikę

Nadmierna senność może być jednym z objawów zaburzeń nastroju, lecz może mieć podłoże biologiczne jak np. w przypadku braku równowagi hormonalnej czy cukrzycy.

0

Wyniki badań endokrynologicznych wskazują na potrzebę bycia w stałym kontakcie z endokrynologiem. Proszę wybrać się do specjalisty, który będzie mógł Pani pomóc, biorąc pod uwagę stricte fizjologiczne dane. Wizyta u lekarza POZ również jest wskazana - przeprowadzenie innych podstawowych badań może wykazać inne (niż hormonalne) źródło problemów.
Jeżeli problem ze snem jest jedyną trudnością i nie współistnieją inne problemy natury psychicznej (np. obniżenie nastroju, apatia, niechęć do ludzi, brak dbania o siebie, brak motywacji, negatywizm, poczucie bezradności itd.) to nie można z całą pewnoćią mówić, iż Pani problem ma podłoże psychiczne (choć nie można go wykluczyć). Proszę najpierw udać się na diagnostykę i konsultację medyczną. I dopiero później, gdy podjęte działania nie przyniosą rezultatów - udać się do psychologa. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty