Dlaczego odczuwam ciągłe zmęczenie mając 30 lat?

Witam. Od około 2 tygodni jestem ciągle zmęczona zasypiam na siedząco. Od 2 lat pracuje na nocna zmianę wszystko było ok. Ale ostatnio kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie po nocce śpię 6-8godzin po czym wstaje i zaraz zasypiam na nowo wystarczy że usiądę przyjmuje siofor 1000 2xdziennie ciśnienie mam w granicach 138/79 uls 89 mam nadwagę. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Ciągłe zmęczenie i senność to uciążliwy objaw, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, zatem dobrze byłoby jak najszybciej wykryć jego przyczynę.

Jednak senność jest objawem nieswoistym, to znaczy że występuje przy bardzo wielu schorzeniach i na podstawie krótkiego opisu nie jest możliwe wskazanie na odległość przyczyny tego stanu rzeczy. Aby podjąć choćby jakąś hipotezę, należałoby posiadać więcej informacji na Pani temat, to znaczy, na jakie choroby przewlekłe Pani cierpi, jakie przyjmuje stałe leki, jakie choroby przebyła w przeszłości.

Jedynym tropem, który Pani wymieniła jest przyjmowanie metforminy, zatem wnioskuję, że choruje Pani na cukrzycę lub insulinooporność. Nadmierna senność może być objawem wynikającym z niefizjologicznych wahań poziomu cukru i insuliny we krwi.

W związku z powyższym, jeśli senność nie ustąpi, sugerowałabym zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego w celu wykonania podstawowych badań w kierunku wykluczenia przewlekłych chorób wirusowych, bakteryjnych oraz zaburzeń hormonalnych. Należałby wykonać morfologię krwi, oznaczyć CRP, wykonać próby wątrobowe, nerkowe, zmierzyć poziom elektrolitów, glukozy, żelaza i ferrytyny, TSH (tyreotropiny) wraz z FT3 i FT4 (hormonów tarczycowych), kwasu foliowego, witaminy B12, wykonać badanie EKG. Wyniki wymienionych badań pozwolą lekarzowi podjąć decyzję co do dalszej diagnostyki, być może zasugeruje wizytę u specjalisty diabetologa lub endokrynologa.

W razie wykluczenia przyczyn medycznych warto skonsultować się z psychologiem, by sprawdzić, czy problem nie ma podłoża psychosomatycznego. Długotrwałe zmęczenie może być również symptomem pogorszenia się funkcjonowania psychicznego.

Więcej na temat przewlekłego zmęczenia przeczyta Pani w tekstach wymienionych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.