Dlaczego odczuwam ciągle zmęczenie mimo młodego wieku?

Dzień dobry, Jestem mężczyzną, mam 20 lat i od 9 miesięcy zmagam się z problemem przewlekłego zmęczenia w ciągu dnia - już od poranka. Interesuje mnie to, dlaczego najlepiej i najbardziej energicznie czuję się gdy mam gorączkę lub jestem chory. Taka sytuacja miała miejsce zarówno w marcu, gdy zmagałem się z COVIDem - moje myślenie i sprawność umysłowa były najlepsze i nie odczuwałem tzw. brain foga. To samo miało miejsce na początku maja, kiedy to przez 2 dni leżałem w łóżku z gorączką, prawdopodobnie w związku z zatruciem pokarmowym. Czy obawy o jakąś chorobę autoimmunologiczną/przewlekłe zapalenie mają sens? Wykonywałem w zeszłym tygodniu kompleksowe badania krwi (morfologia, TSH, CRP, żelazo etc.) - wszystko wyszło w normie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przewlekłe zmęczenie to problem, który jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ może mieć wiele potencjalnych przyczyn.

Zacznijmy od tego, że odczuwanie większej energii podczas choroby, może wynikać z reakcji immunologicznej organizmu na infekcję. W przypadku infekcji, układ odpornościowy staje się bardziej aktywny, co może prowadzić do zwiększonej produkcji cytokin i innych substancji chemicznych, które wpływają na stan umysłu i energię.

Jeżeli kompleksowe badania wyszły w porządku, to raczej nie ma się czym martwić i przyczyny zmęczenia można szukać np. w nie do końca prawidłowym stylu życia.

Długotrwały stres może prowadzić do przewlekłego zmęczenia. Ciągłe napięcie i obciążenie mogą powodować wyczerpanie organizmu. Podobnie jest przy nieprawidłowym śnie i niedoborach żywieniowych. Należy mieć także na uwadze ewentualne zaburzenia na tle emocjonalnym (np. depresję).

Dla pewności może Pan dodatkowo wykonać badania w kierunku cukrzycy typu II.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.